Na czym polega detoks alkoholowy?

Opublikowano: 02 październik 2019, 14:01 Kategoria Rozmaitości

Odtruwanie alkoholowe jest jednym z etapów leczenia alkoholizmu, który ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn dostarczonych właśnie przez tego rodzaju używki. Podejmowane jest przez osoby uzależnione, pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy, czyli odtruwanie polega na eliminowaniu z organizmu toksyn. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dzięki oczyszczeniu poziom potasu, magnezu i sodu powraca do normy, przez co złagodzeniu ulegają fizyczne symptomy zatrucia takie jak padaczka alkoholowa lub stany depresyjne.

Jak długo trwa odtruwanie?

Lekkie, jednorazowe zatrucia alkoholowe po mocno zakrapianej imprezie, można przeprowadzać samodzielnie w domu. W przypadku osób uzależnionych wymagane są jednak specjalistyczne kroki, jakie wykonywane są m.in. w tym miejscu: https://medjol.pl/detoks/alkoholowy.Długotrwałe spożywanie alkoholu może być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia pacjenta, dlatego wymaga szybkiej hospitalizacji. Decyzję dotyczącą metody odtrucia podejmuje lekarz po wstępnej diagnozie, która obejmuje rozpoznanie dotychczasowych, przebytych chorób, sposobów ich leczenia czy stadium alkoholizmu. Ważną informacją jest to czy pacjent spożywał wyłącznie legalny alkohol czy też substancje z innych źródeł wywołujących wiele reakcji niepożądanych (drgawki, omamy). Następnie lekarz przechodzi do oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta (funkcjonowania układu krążenia, nerwowego czy oddechowego), a także zaburzeń psychicznych (stan świadomości, zaburzenia pamięci czy stany lękowe). Czasami zleca się wykonanie dodatkowych badań (badania krwi, testy wątrobowe, RTG lub USG). Symptomy zatrucia mijają zwykle po kilku dobach, ale w szczególnie poważnych przypadkach leczenie można przedłużyć do 10 dni albo skierować osobę uzależnioną na oddział leczenia zespołów alkoholowych abstynencyjnych.

Jak przebiega detoks?

Założeniem procesu odtrucia jest przerwanie ciągu alkoholowego, w którym znajduje się pacjent oraz zminimalizowanie przykrych konsekwencji pojawiających się po jego odstawieniu (zarówno fizjologicznych, jak i psychicznych). Niestety nagły brak substancji psychoaktywnych, od których pacjent uzależniony jest już na poziomie biologicznym, skutkuje szeregiem dolegliwości: bólami głowy, wymiotami, rozdrażnieniem, rozregulowaniem snu, a także napadami agresji oraz majakami alkoholowymi. Detoks dostarcza niezbędnych elektrolitów (witaminę B1, magnez i potas), poprawia jakość funkcjonowania i w założeniu przygotowuje do podjęcia terapii. Dodatkowo pacjenci często otrzymują środki farmakologiczne łagodzące ich stan (leki przeciwbólowe, nasenne).

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież