OC na raty – ile to kosztuje oraz czy się opłaca

Opublikowano: 09 maj 2019, 20:54 Kategoria Rozmaitości

W sprzedaży ratalnej oferuje się wiele usług i produktów dostępnych na rynku, począwszy od samochodów i motocykli, poprzez sprzęt RTV i AGD, skończywszy na usługach medycznych. Nie inaczej jest z obowiązkowym dla kierowców ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, które również można opłacić w ratach. Z jakimi kosztami się to wiąże się i czy jest opłacalne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.

Specyfika płatności OC w ratach

Z punktu widzenia konsumenta system sprzedaży ratalnej ma tę korzyść, że pozwala na rozłożenie płatności w czasie, dzięki czemu w jednym momencie nie obciąża się w znaczącym stopniu budżetu domowego, co mogłoby zachwiać stabilnością finansową. Co oczywiste, możliwość kupienia w ratach dotyczy wyłącznie nieco droższych produktów i usług, a do takich można zaliczyć obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie OC. Duże podwyżki w ostatnich kilku latach sprawiły, że coroczna składka stała się sporym obciążeniem dla portfeli polskich kierowców, które mogą nieco złagodzić właśnie raty.

Co ważne, nie wszystkie firmy oferują możliwość rozłożenia płatności na raty, co może oznaczać konieczność zrezygnowania z najtańszej polisy. Jeśli okaże się bowiem, że nie da się jej spłacić w ratach i z tego powoduje się jej nie wykupi, trzeba będzie zapłacić więcej za droższe ubezpieczenie w innym towarzystwie, które można rozłożyć na raty. Najczęściej dostępne są płatności w dwóch lub czterech rat, rzadko kiedy pojawia się inny schemat. Ale co z kosztami pobieranymi przez towarzystwa za rozłożenie składki na raty? O tym poniżej.

Koszt OC w ratach

Owszem, w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jak najbardziej istnieje możliwość opłacenia składki w ratach, ale bynajmniej nie za darmo. Koszt takiego udogodnienia wynosi od 5% do nawet 30% podstawowej składki opłacanej od razu. Oznacza to, że jeżeli OC standardowo kosztuje 1000 zł, to po rozłożeniu na raty jego cena wzrośnie do 1050-1300 zł. Od czego zależy skala podwyżki? Przede wszystkim od tego, na ile rat się rozkłada płatność – najmniej dopłaca się przy dwóch ratach, jednak składka rośnie coraz bardziej, jeżeli liczba rat się zwiększa. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oc-raty-procenty-o-wielkim-znaczeniu/.

Towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają dodatkową opłatę za rozłożenie płatności na raty w celu zabezpieczenia się przed niespłaceniem drugiej i ewentualnie kolejnych rat przez klienta. Nie da się ukryć, że istnieje takie ryzyko, tymczasem umowa ubezpieczenia stanowi, że klient jest objęty ochroną przez cały czas jej trwania, więc nawet jeśli tylko pierwsza rata zostanie opłacona, OC jest ważne przez okrągły rok. Oczywiście nie znaczy to, że nieopłacenie kolejnych rat nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla kierowcy, bo są one jak najbardziej realne.

Dlaczego jest drożej

Niespłacenie drugiej i ewentualnie następnych rat daje towarzystwu ubezpieczeniowemu prawo do nieprzedłużenia polisy na kolejny rok i dochodzenia roszczeń na drodze cywilno-prawnej. Krótko mówiąc, nierzetelni klienci, którzy nie regulują rat, powinni się spodziewać sądowego rozwiązania sprawy, a w konsekwencji egzekucji należności na drodze prawnej.

A co w przypadku sprzedaży auta? Czy po zbyciu pojazdu przed opłaceniem drugiej albo kolejnej raty również trzeba ją regulować? Nie, jeśli w dniu sprzedaży powiadomi się towarzystwo ubezpieczeniowe o tym fakcie – wtedy obowiązek dalszego opłacania OC leży już całkowicie po stronie nowego właściciela. Więcej informacji na temat obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także aktualne oferty OC można znaleźć na stronie kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Komentarze  

+2 #2 z GarwolinaSeba 2019-05-12 17:32
OC się nieopłaca wykupywać, jatam jerzdrze bez OC i oszczendzam jakieś 1500 rocznie
Cytować
-7 #1 Tanie OCMichał 2019-05-10 09:53
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego , bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież