Nasza zdolność kredytowa jest wyliczana przez Biuro Informacji Kredytowej. Warto wiedzieć, że w rejestrze Biura widnieją wszelkie dane, dotyczące naszych poprzednich zobowiązań finansowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy były to kredyty, pożyczki w prywatnych firmach, debety na karcie, czy też niespłacone raty za zakupy.
Na podstawie informacji o historii długów danej osoby, BIK nadaje każdemu odpowiednią ocenę punktową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, proces weryfikacji klienta przez banki okazał się dużo szybszy i bardziej wygodny.
Najprościej rzecz ujmując, jeśli wszystkie swoje dotychczasowe należności spłacaliśmy w terminie, nasza zdolność kredytowa z pewnością okaże się wysoka. Odwrotnie będzie w przypadku, w którym z płatnościami zalegaliśmy przez dłuższy czas. Warto pamiętać, że brak jakichkolwiek zobowiązań finansowych w przeszłości również jest negatywnie rozpatrywany przez banki.
Jak sprawdzić zdolność kredytową? - kalkulatory i informacje z BIK
W dzisiejszych czasach, złożenie internetowego wniosku o sprawdzenie swojej zdolności kredytowej zajmuje jedynie kilka minut. Wraz z postępem cyfryzacji, zniknęła potrzeba wypełniania i składania skomplikowanych formularzy do odpowiedniego urzędu i długiego oczekiwania na odpowiedź instytucji.
Podobnie, jak w przypadku kalkulatorów kredytu gotówkowego, zdolność kredytową można obliczyć za pomocą jednego z ogólnodostępnych narzędzi internetowych. Należy jednak pamiętać, że realną wartość oceny punktowej można poznać jedynie poprzez serwis Biura Informacji Kredytowej.
Do niedawna, BIK umożliwiał pobranie całkowicie darmowego zestawienia z historią kredytową dłużnika. Obecnie, aby otrzymać jakiekolwiek dane na temat swojej osoby należy zapłacić 39 zł za jeden raport.
W celu poznania swojej oceny punktowej, wraz z pełną historią finansową, należy z kolei wykupić specjalny abonament w cenie 99 zł za rok. Usługa ta umożliwia nie tylko opcję pobrania kompleksowego raportu o sobie, ale także skorzystania z tzw. alertów BIK oraz specjalnego zabezpieczenia, jakim jest zastrzeżenie kredytowe.
Jak podnieść zdolność kredytową? - najpopularniejsze sposoby
Rozważając wzięcie zobowiązania w banku, należy pamiętać, że nasza zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda stan naszych przeszłych zaległości finansowych. Tak, jak zostało powiedziane, ocena punktowa klienta będzie tym wyższa, im skuteczniej spłacał on swoje dotychczasowe należności.
Jak widać, banki są w pierwszej kolejności zainteresowane tym, czy potrafimy sobie radzić z zaciągniętymi długami. Wysokość zarobków ma tutaj raczej znaczenie drugorzędne, choć z pewnością przyczyni się do ostatecznej oceny kredytobiorcy przez daną instytucję bankową.
Warto wiedzieć, że brak jakiejkolwiek zdolności kredytowej jest często gorzej widziany, niż zdolność negatywna. Banki niechętnie udzielają kredytu osobom, które zaciągają zobowiązanie po raz pierwszy. Na szczęście, zaufanie w oczach instytucji finansowych można zyskać na kilka różnych sposobów.
Najszybszą metodą podniesienia swojej zdolności kredytowej są zakupy na raty, szybka pożyczka lub też chwilówka zaciągnięta w instytucji pozabankowej. Trzeba bowiem pamiętać, że BIK zbiera informacje na temat wszystkich zobowiązań finansowych klienta - nie tylko kredytów bankowych.
Kredyt dla osób bez zdolności kredytowej - czy to możliwe?
Istnieją dwie sytuacje, w których kredyt będziemy mogli otrzymać bez żadnej zdolności kredytowej. Niektóre banki oferują bowiem udzielenie należności pod zastaw hipoteki lub też tzw. pożyczkę z żyrantem.
W przypadku kredytu pod zastaw, bank bierze pod uwagę stan oraz szacunkową wartość danej nieruchomości. Na tej podstawie, instytucja może udzielić nam kredytu o wartości nawet kilkuset tysięcy złotych - bez konieczności weryfikowania naszej zdolności kredytowej.
W sytuacji, w której zdecydujemy się na pożyczkę z żyrantem, cała odpowiedzialność za kredyt spada na osobę trzecią, która zdecyduje się spłacić zobowiązanie w naszym imieniu. W takim przypadku, również sprawdzana jest wyłącznie zdolność kredytowa i dane osobowe żyranta.
Napisz komentarz
Komentarze