Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?

Opublikowano: 06 luty 2019, 10:00 Kategoria Rozmaitości

 Franczyza to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć działalność na własny rachunek, ale nie wiedzą czym mogliby się zająć. Prowadzenie działalności na zasadzie franczyzy daje gwarancję powodzenia i jest jedną z najlepszych dróg do dobrych zarobków. Odkryłeś w sobie pierwiastek przedsiębiorcy, jednak nie wiesz jak spożytkować pokłady kreatywności, jakie w Tobie drzemią? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim podstawowe informacje o franczyzie oraz dowiesz się z niego, jakie są wady i zalety prowadzenia działalności na licencji.

Czym tak naprawdę jest franczyza?

Franczyza, mówiąc w skrócie, jest systemem sprzedaży towarów, usług albo technologii, opartym na ścisłej i nieustannej współpracy pomiędzy niezależnymi prawnie i finansowo przedsiębiorstwami, to znaczy franczyzodawcą i franczyzobiorcami.

Rolę franczyzodawcy pełni osoba lub firma, która udziela licencji na korzystanie z jej marki, natomiast franczyzobiorcą jest osoba lub firma, otrzymująca prawo do prowadzenia działalności pod marką franczyzodawcy. Pomiędzy stronami zawierana jest umowa franczyzy, w oparciu o którą franczyzobiorca prowadzi swoją działalność, i na podstawie której wypłaca franczyzodawcy opłatę franczyzową.

Franczyzę można podzielić ze względu na kilka kryteriów: rodzaj działalności, rodzaj know-how przekazywanego przez franczyzodawców i organizację systemu franczyzowego. Dokładny opis poszczególnych rodzajów franczyzy znajdziesz w artykule na temat: rodzaje franczyzy w Polsce.

Zalety i wady franczyzy

Franczyza jest dość często wybieranym modelem prowadzenia działalności gospodarczej. Każda osoba skłaniająca się w kierunku franczyzy musi jednak mieć świadomość tego, że nie jest to model idealny. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, poznaj plusy i minusy prowadzenia biznesu na zasadzie franczyzy.

Zalety franczyzy

Największym plusem prowadzenia działalności franczyzowej jest możliwość korzystania ze sprawdzonego systemu biznesowego i wiedzy franczyzodawcy. Otrzymujesz tak naprawdę sprawdzony pomysł na biznes, wraz z opracowanymi procesami biznesowymi. Ponadto masz wsparcie ze strony franczyzodawcy. Zobowiązuje się on zapewnić Ci możliwość osiągnięcia takiego samego sukcesu, jaki udało się osiągnąć jemu samemu. Ponadto niewątpliwą zaletą działania na licencji jest ograniczenie do minimum ryzyka upadłości. Podmiot udzielający licencji pomaga nie tylko rozpocząć działalność, ale też udziela niezbędnych rad i wskazówek, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami, jakie na poszczególnych etapach prowadzenia biznesu mogą się pojawić.

Wady franczyzy

Dla niektórych wadą może być swego rodzaju kontrola ze strony franczyzodawcy, który ma prawo sprawdzać, czy dopełniasz warunków umowy. Minusem może być też konieczność ponoszenia opłat z tym związanych. Na początku trzeba będzie opłacić wstępną opłatę franczyzową, a następnie przyjdzie regulować bieżące opłaty i wpłaty na fundusz marketingowy. Na pewno wadą prowadzenia biznesu w oparciu o model franczyzowy jest brak możliwości kształtowania własnej marki i możliwość nieprzedłużenia umowy.

Zanim zdecydujesz się rozpocząć działalność na licencji franczyzowej, powinieneś dokładnie przemyśleć, czy ten model prowadzenia działalności gospodarczej jest właśnie dla Ciebie. O innych plusach i minusach tego rozwiązania przeczytasz również tutaj: https://6krokow.pl/zalety-i-wady-franczyzy/.

Komentarze  

0 #2 LucartRafał 2019-03-28 12:07
Cześć Kamil, też jestem na etapie otwierania sklepu pod marką Lucart. Na razie wszystko układa się znakomicie. Gdzie prowadzisz swój sklep?
Cytować
-1 #1 FranczyzobiorcaKamil 2019-03-26 16:04
Sam jestem franczyzobiorcą , prowadzę sklep motoryzacyjny pod marką Lucart. Współpraca układa się bardzo dobrze, a ja sam nie musiałem zainwestować tyle, ile w przypadku kiedy otwierałbym sklep niezależnie.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież