reklama

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kiełbem

Opublikowano: 27 wrzesień 2023, 08:31 Kategoria Kultura
miętnedworekspotkaniezbigniew kiełb
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

8 października w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbędzie się spotkanie z autorskie ze Zbigniewem Kiełbem autorem książki ,,Straceni, przywróceni pamięci. Oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusz Policji Państwowej związani z 2. Pułkiem Saperów Kaniowskich – ofiary Zbrodni Katyńskiej". Początek o godz. 15.

Książka jest efektem społecznego projektu edukacyjnego ,,Żołnierze 2. Pułku Saperów Kaniowskich - ofiary Zbrodni Katyńskiej”, której wydawcą jest pan Bartłomiej Mazur. Honorowy patronat nad publikacją objęło Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. Książki nie będzie można zakupić, ale będzie ją można otrzymać bezpłatnie od autora, wyłącznie na spotkaniu autorskim.
(ilość publikacji ograniczona).

Dzięki wydaniu tej książki – realizacji  projektu – udało się przede wszystkim ocalić od zapomnienia przerwane życiorysy tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swój najcenniejszy dar – życie. Temu ocaleniu służy opracowany projekt „Żołnierze 2. Pułku Saperów Kaniowskich – ofiary Zbrodni Katyńskiej”. Jego celem jest trwałe upamiętnienie 45 ofiar Zbrodni Katyńskiej związanych w różny sposób z tą formacją inżynieryjną i zarazem Puławami, w których stacjonowała ta jednostka w latach 1921-1939.

reklama


Podczas spotkania uwaga skupiona będzie na dwóch mieszkańcach naszego powiatu, którzy byli związani z 2. Pułkiem Saperów Kaniowskich i zostali przywróceni pamięci.  
Są nimi ppor. rez. Józef Marian Niwiński (1901-1940) – urodził się 17 sierpnia 1901 r. w Podzamczu (gm. Maciejowice), syn Konrada Józefa i Janiny z Czarneckich. Został zamordowany w kwietniu 1940 r. w Katyniu  

oraz por. rez. Franciszek Majewski (1902-1940) – urodził się 5 października 1902 r. w Garwolinie, syn Stefana i Antoniny z Maszkiewiczów. Został zamordowany w Charkowie pomiędzy kwietniem, a majem 1940 r.

Na spotkanie zapraszają Dawny Powiat Garwolin i Okolice portal Garwolin.org, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji „Dworek Miętne” oraz Fundacja Koszary „Przywróćmy Pamięć”.

Wstęp wolny.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/2Vvlvtjau

spotkanieplakat

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama