reklama

Koncert na biało-czerwoną nutę

Opublikowano: 14 wrzesień 2023, 09:27 Kategoria Kultura
koncertcsikbombardowanie GarwolinachórGarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Już w najbliższą niedzielę, 17 września o godz. 19.00 w garwolińskiej kolegiacie będziemy mogli wysłuchać wielu znanych pieśni polskich w wykonaniu wielopokoleniowego chóru pod przewodnictwem Radosława Mitury w towarzystwie orkiestry OSP z Trąbek. To wydarzenie towarzyszące obchodom 84. rocznicy bombardowania Garwolina.

Koncert „Na biało-czerwoną nutę” to fascynująca podróż w głąb polskiej kultury muzycznej. Muzyka to część naszej tożsamości: bez pewnych melodii nie wyobrażamy sobie wielu wydarzeń w naszym życiu zarówno w sferze oficjalnej jak i prywatnej. Podczas niedzielnego koncertu chcemy pokazać piękno polskiej muzyki– mówi Radosław Mitura, dyrektor Szkoły Muzycznej w Garwolinie.

 

reklama


Wrzesień 1939 roku wspominamy w naszym mieście co roku, ze względu na smutną rocznice bombardowania Garwolina. 8 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Na nasze miasto spadły niemieckie bomby niszcząc w 90% centrum Garwolina. Od bomb zginęło kilkadziesiąt osób: mieszkańców miasta, uciekinierów i żołnierzy. W czasie pożaru miasta spowodowanego bombardowaniem spaliło się wiele budynków mieszkalnych. Ogień objął również kościół parafialny: spalił się dach, trzy wieże, zegar, organy, w czasie pożaru stopiły się i spaliły trzy dzwony.

Koncert polskich pieśni patriotycznych, w garwolińskiej kolegiacie, w ramach obchodów 84. Rocznicy bombardowania Garwolina, jak również w dzień rocznicy ataku ZSRR na Rzeczpospolitą nabiera szczególnego, symbolicznego znaczenia. Zapraszam na tą niezwykłą ucztę dla ducha– mówi Burmistrz Miasta Marzena Świeczak.
Niedzielny koncert jest organizowany w ramach projektu na „Biało czerwoną nutę”, który dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP.

Organizatorem wydarzenia są: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Kolegiata p.w. Przemienienia Pańskiego, Szkoła Muzyczna i Miasto Garwolin.

mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama