reklama

Mazowieckie Kolędowanie. Tradycja ciągle żywa

Opublikowano: 01 styczeń 2023, 08:00 Kategoria Kultura
csikkolędowanie
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Spotkanie zatytułowane „Mazowieckie Kolędowanie” okazało się wydarzeniem niezwykłym. Pokazało, jak bardzo żywa jest tradycja, zgromadziło dużą publikę i było okazją do pięknego, wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Centrum Sportu i Kultury było partnerem tego wydarzenia.

W sali konferencyjnej w środę 21 grudnia nastąpiło uroczyste, radosne i niezwykłe pod względem muzycznym zakończenie projektu, którego autorem był Mateusz Niwiński. Od września do grudnia spotykał się on z młodymi, uzdolnionymi muzycznie i wokalnie młodymi ludźmi i uczył ich dawnych pieśni i melodii związanych z regionem. Przedsięwzięcie to nazwane zostało Spółdzielnią Muzykantów. Podczas koncertu muzykanci wraz z mistrzem wykonali dwa utwory: „Stoi nam tu lipeczka” oraz „W tej kolędzie, kto dziś będzie”.

 

reklama


Na „Mazowieckim Kolędowaniu” nie zabrakło także znamienitych gości. Jedną z nich była ludowa śpiewaczka i gawędziarka Marianna Bienias. Zaśpiewała ona kilka pieśni, chętnie, z humorem i swadą opowiadała o dawnych zwyczajach oraz na koniec złożyła piękne życzenia dla wszystkich uczestników spotkania.
W programie wydarzenia znalazł się także minikoncert muzyki tradycyjnej z Mazowsza Leśnego i Roztocza w wykonaniu Kapeli Butrynów i oraz Kapeli Niwińskich, występ uczniów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie i niesamowita prezentacja Piotra Dorosza, który zagrał na ligawce i wytłumaczył pochodzenie tego instrumentu.

Na koniec dyrektor CSiK Jarosław Kargol podziękował wszystkim inicjatorom spotkania i występującym na scenie oraz zadeklarował otwartość na dalszą współpracę i pomoc przy pielegnowaniu tradycji kolędowych. Wydarzeniu muzycznemu towarzyszyła wystawa pokonkursowa ozdób świątecznych związanych z Bożonarodzeniowych Konkursem Plastycznym. Można było oglądać tradycyjne podłaźniczki, chatki z piernika, pająki oraz łańcuchy.

Projekt był realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2022 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w NIMiT. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama