środa, 27 listopada 2024 01:47
Reklama

List motywacyjny ? 6 porad jak napisać?

List motywacyjny to praktycznie obowiązkowy dodatek do każdego CV wysyłanego w odpowiedzi na oferty pracy. W odróżnieniu od tego drugiego elementu aplikacji, w nim odpowiadamy na konkretną ofertę zatrudnienia. List motywacyjny poszerza nasze możliwości dotarcia do świadomości możliwego pracodawcy. Jak go dobrze napisać? Oto 6 rad od pracuj.pl, które powinny nam w tym pomóc. Określ adresata! To podstawa każdego listu, nie tylko motywacyjnego. W tym konkretnym przypadku powinien być zawarty także kontakt do podmiotu, do którego aplikujemy (sam pracodawca lub jakiś dział). Przy wysyłaniu listów motywacyjnych do różnych pracodawców, trzeba pamiętać o tym, aby zawsze ten adres był odpowiedni. W przeciwnym razie, już na początku, cały nasz wysiłek pójdzie na marne i praca przemknie nam koło nosa.
  1. Odpowiedz dlaczego ta firma i dlaczego ja!

Każdy dobry list motywacyjny powinien zawierać odpowiedzi na te dwa fundamentalne pytania. W przypadku pytania, dlaczego chcemy pracować akurat u tego pracodawcy, warto powoływać się na informacje firmy ze strony internetowej, aby pokazać, że jesteśmy zorientowani w jej działalności. Z kolei, jeśli chodzi o pytanie, dlaczego to my powinniśmy zostać zatrudnieni ? w paru zdaniach musimy przekonać do swojej osoby. Możemy w tym celu odwoływać się do informacji z CV.

  1. Stawiaj na konkret!

Najprościej rzecz ujmując ? unikajmy ogólników i banałów. W przeciwnym razie w ogóle nie wzbudzimy u potencjalnego pracodawcy żadnego zainteresowania. Niech w naszym liście motywacyjnym wybrzmi to, że naprawdę jesteśmy fachowcami w danej dziedzinie. Dlatego zamiast pisać np. ?Mam doświadczenie w prowadzeniu szkoleń.? napiszmy, że ?Szkoliłem 15-osobową grupę specjalistów od PR?. Z kolei zamiast pisać ?Jestem osobą kreatywną.? napiszmy ?Moja kreatywność dostarczy Państwu wielu cennych pomysłów wartych realizacji?. Taki list motywacyjny brzmi znacznie bardziej profesjonalnie.

  1. Nie pisz za dużo!

Musimy mieć świadomość, że list motywacyjny ma pewne ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim ilości stron. Dobry list motywacyjny powinien mieścić się najlepiej od połowy do 2/3 jednej kartki A4. Potencjalni pracodawcy, czy częściej osoby odpowiadające za rekrutację, mogą nie mieć czasu na głębszą analizę bardzo długich otrzymanych treści.

  1. Sprawdź wszystko!

Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie się do samej autokorekty, która nie zawsze jest w stanie wszystkie nasze błędy wyłapać. Wcześniej sami sprawdźmy nasz list motywacyjny lub dajmy go do przeczytania komuś innemu. W przypadku wysyłania go drogą elektryczną, sprawdźmy go także pod kątem odpowiedniego sformatowania. Dobrą praktyką jest zapisanie listu motywacyjnego w formacie pdf, aby zachować pożądany wygląd.

  1. Godnie zakończ!

Pamiętajmy, aby na koniec każdego listu motywacyjnego wyrazić swoją nadzieję na możliwość podjęcia możliwej współpracy oraz gotowość na ewentualne bezpośrednie spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Dobrze jest do naszego podpisu dodać sformułowanie ?z poważaniem? lub z ?wyrazami szacunku?.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama