- Odpowiedz dlaczego ta firma i dlaczego ja!
Każdy dobry list motywacyjny powinien zawierać odpowiedzi na te dwa fundamentalne pytania. W przypadku pytania, dlaczego chcemy pracować akurat u tego pracodawcy, warto powoływać się na informacje firmy ze strony internetowej, aby pokazać, że jesteśmy zorientowani w jej działalności. Z kolei, jeśli chodzi o pytanie, dlaczego to my powinniśmy zostać zatrudnieni ? w paru zdaniach musimy przekonać do swojej osoby. Możemy w tym celu odwoływać się do informacji z CV.
- Stawiaj na konkret!
Najprościej rzecz ujmując ? unikajmy ogólników i banałów. W przeciwnym razie w ogóle nie wzbudzimy u potencjalnego pracodawcy żadnego zainteresowania. Niech w naszym liście motywacyjnym wybrzmi to, że naprawdę jesteśmy fachowcami w danej dziedzinie. Dlatego zamiast pisać np. ?Mam doświadczenie w prowadzeniu szkoleń.? napiszmy, że ?Szkoliłem 15-osobową grupę specjalistów od PR?. Z kolei zamiast pisać ?Jestem osobą kreatywną.? napiszmy ?Moja kreatywność dostarczy Państwu wielu cennych pomysłów wartych realizacji?. Taki list motywacyjny brzmi znacznie bardziej profesjonalnie.
- Nie pisz za dużo!
Musimy mieć świadomość, że list motywacyjny ma pewne ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim ilości stron. Dobry list motywacyjny powinien mieścić się najlepiej od połowy do 2/3 jednej kartki A4. Potencjalni pracodawcy, czy częściej osoby odpowiadające za rekrutację, mogą nie mieć czasu na głębszą analizę bardzo długich otrzymanych treści.
- Sprawdź wszystko!
Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie się do samej autokorekty, która nie zawsze jest w stanie wszystkie nasze błędy wyłapać. Wcześniej sami sprawdźmy nasz list motywacyjny lub dajmy go do przeczytania komuś innemu. W przypadku wysyłania go drogą elektryczną, sprawdźmy go także pod kątem odpowiedniego sformatowania. Dobrą praktyką jest zapisanie listu motywacyjnego w formacie pdf, aby zachować pożądany wygląd.
- Godnie zakończ!
Pamiętajmy, aby na koniec każdego listu motywacyjnego wyrazić swoją nadzieję na możliwość podjęcia możliwej współpracy oraz gotowość na ewentualne bezpośrednie spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Dobrze jest do naszego podpisu dodać sformułowanie ?z poważaniem? lub z ?wyrazami szacunku?.
Napisz komentarz
Komentarze