Wolontariusze siłą napędową rejestracji nowych Dawców szpiku
W działania realizowane przez Fundację DKMS regularnie angażują się wolontariusze, bez których nie byłoby możliwe pozyskiwanie nowych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Dzięki ich pomocy udało się zorganizować prawie 10 000 Dni Dawcy, czyli akcji rejestracyjnych. ? Tylko w latach 2013-2016 nasi Wolontariusze spędzili aż 241 860 godzin rejestrując potencjalnych Dawców. To ponad 27 lat! Taki nakład pracy pomógł zarejestrować ponad 450 000 nowych Dawców ? mówi Magda Przysłupska, rzecznik prasowy DKMS. ? Trudno nam wyrazić, jak bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym Wolontariuszom za ich bezinteresowną pomoc. Dzięki nim codziennie dajemy chorym na nowotwory krwi szansę na nowe życie. A to jest bezcenne.
Kim jest ?przeciętny? wolontariusz Fundacji DKMS? Większość z nich to kobiety (mężczyźni to zaledwie 23 procent wolontariuszy) w wieku 28 lat, które uczestniczą średnio w 1,22 akcji. Ciekawostka ? najstarszy wolontariusz miał 89 lat!
Czy warto pomagać?
Wolontariuszami Fundacji DKMS często zostają osoby, które są lub były blisko związane z osobą chorą na nowotwór krwi. Tak było w przypadku Ani, która przez tą chorobę straciła bliską osobę. ? Wówczas wysłałam pierwsze zgłoszenie do wolontariatu DKMS, ponieważ byłam na tyle blisko zetknięta z tą chorobą, że nie mogłam tak po prostu tego zostawić i zapomnieć ? opowiada Ania, obecnie Wolontariuszka Fundacji DKMS. ? Po pierwszej akcji z Fundacją i innymi Wolontariuszami wiedziałam, że to jest właśnie to! Coś, co wypełniało moją pustkę i smutek, jaki pozostał po stracie ważnej osoby. Ale główna zaleta bycia w szeregach wolontariuszy Fundacji to niesamowite poczucie doskonalenia samego siebie. Ja to nazywam uszlachetnianiem swojej osobowości i właśnie to mnie inspiruje, i to wynoszę po każdej akcji rejestracyjnej - to jest wspaniałe uczucie, kiedy pomoc drugiemu człowiekowi w jego walce o najwyższą wartość jaką jest życie, można połączyć ze spełnieniem siebie.
Jak zostać Wolontariuszem?
Jak tłumaczy Wojciech Niewinowski, Koordynator Programu Wolontariatu Fundacji DKMS, aby zostać wolontariuszem, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego, ani doświadczenia w rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. ? Najważniejsze, aby mieć trochę wolnego czasu, chęć do pomocy i szerzenia idei dawstwa szpiku ? tłumaczy Wojciech Niewinowski. ? Szukamy osób z całej Polski. Nie trzeba mieć skończonych 18. lat, Wolontariuszem może być osoba powyżej 16. roku życia. Fundacja zapewnia szkolenie, wsparcie i opiekę koordynatora, a także ubezpieczenie NNW. Plus oczywiście wspaniałą atmosferę i poczucie satysfakcji z niesienia pomocy potrzebującym. Chętnych zapraszamy do zgłaszania się pod adres [email protected].
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to świetna okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. Bez nich wiele inicjatyw nie byłoby możliwych. DZIĘKUJEMY!
mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze