Szanse na znalezienie potencjalnego dawcy wynoszą przeciętnie 1 : 20 000. Jednak przy rzadkim genotypie, ta szansa może wynosić nawet 1 do kilku milionów. I tak jest właśnie niestety w przypadku Karolka. ? Nie znaleźliśmy zgodnego dawcy wśród wielu milionów zarejestrowanych już osób na całym świecie ? mówi Dorota, mama Karola. ? Dlatego tak ważne jest, by wciąż rejestrowały się nowe osoby. Im więcej z nas to zrobi, tym większa szansa na znalezienie zgodnego dawcy dla Karolka. Sprawa jest bardzo pilna.
Karolek, jak każde dziecko w jego wieku, chciałby bawić się na podwórku z kolegami, jednak choroba nie pozwala na realizację tych planów. Białaczka nie dała mu szansy nawet poznać rówieśników ze Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu, gdzie został zapisany. Marzy o tym, by wrócić do domu, bawić się, uczyć, mieć normalne dzieciństwo i już nigdy nie być ograniczanym przez choroby. Karol jest prawdziwym wojownikiem i nie poddaje się w walce z chorobą. ? Powiedziałam Karolkowi podczas kolejnego trudnego pobrania krwi, że mama też się ukłuje, by nie był w tym sam. Popatrzył na mnie poważnie i powiedział, że się nie zgadza, bo mnie bardzo kocha i nie chce abym cierpiała tak jak on ? opowiada Dorota, mama Karola.
Zarejestrować się jako dawca szpiku i komórek macierzystych może każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Akcje rejestracyjne dla Karolka odbywać się będą w weekend 18-19 listopada w kilku punktach we Wrocławiu: Magnolia Park, Pasaż Grunwaldzki, Jarmark Bożonarodzeniowy, a także w Szkole Podstawowej nr 17 przy ulicy Wieczystej. Zarejestrować się można również przez internet: www.dkms.pl/karol. Na wskazany przez rejestrującego się adres, Fundacja DKMS prześle pakiet rejestracyjny, trzeba go tylko wypełnić i odesłać na adres Fundacji.
Co 5 Pacjent nie znajduje swojego ?bliźniaka genetycznego?. Nie pozwólmy na to, aby Karolek nie znalazł swojego dawcy.
mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze