Anaplazmoza granulocytarna:
Jest to ostra, choroba gorączkowa przenoszona przez ukłucie kleszcza. Zakażenie jest niebezpieczne i może prowadzić do bardzo poważnych skutków.
Leczenie: Zazwyczaj stosuje się doksycyklinę. Alternatywnie u dzieci młodszych niż 8 lat i o lekkim przebiegu zakażenia oraz kobiet ciężarnych, stosuje się terapię ryfampicyną.
Babeszjoza:
Znana jest także pod nazwą malaria północy, ze względu na występowanie podobnych objawów. Babeszjoza często towarzyszy boreliozie i musi być leczona w pierwszej kolejności. Najczęściej ma przebieg bezobjawowy lub przypomina łagodne przeziębienie.
Leczenie: Terapia polega na podawaniu pacjentom leków przeciwmalarycznych i antybiotyków. W skrajnych przypadkach osoba chora może wymagać nawet przetoczenia krwi.
Bartonelloza:
Nazywana chorobą kociego pazura, gdyż chociaż wywoływana jest przez bakterie przenoszone m.in. przez kleszcze, to u ludzi przypadki zachorowań mają zwykle związek z podrapaniem przez chorego kota. Typowe objawy to powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i zmęczenie.
Leczenie: Zazwyczaj dolegliwości szybko się cofają i następuje wyzdrowienie bez żadnych następstw. W sytuacjach ostrych zakażeń stosuje się tetracykliny, fluorochinolony i rifampicynę.
Borelioza:
Najbardziej znana i rozpoznawalna spośród chorób odkleszczowych. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju w okresie pomiędzy majem a listopadem. W początkowej fazie typowym objawem jest rumień wędrujący. Czasami jednak rumień się nie pojawia, wówczas o chorobie świadczą objawy grypopodobne związane ze stawami lub układem nerwowym.
Leczenie: w leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki. Kuracja trwa od trzech do czterech tygodni. Potwierdzeniem skuteczności antybiotykoterapii jest ustąpienie objawów klinicznych.
Gorączka Q
Nie jest przenoszona przez ukąszenia kleszczy, ale to kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie zakażeń pomiędzy zwierzętami. Do zakażeń u ludzi dochodzi głównie poprzez wdychanie skażonego bakterią powietrza. Często ma przebieg bezobjawowy, niekiedy wywołuje wysoką gorączkę, zaburzenia układu oddechowego, silne bóle głowy, światłowstręt i bóle mięśni. Czasem przybiera formę przewlekłą doprowadzając do zaburzeń w funkcjonowaniu organów wewnętrznych.
Leczenie: W leczeniu ostrej postaci- terapia antybiotykowa, postaci przewlekłe wymagają czasami interwencji chirurgicznej.
Koinfekcje
Jest to zakażenie wielogatunkowe wiążące się najczęściej z chorowaniem na boreliozę i jeszcze jedną chorobą odkleszczową, najczęściej jest to anaplazmoza lub kleszczowe zapalenie mózgu.
Leczenie: W zależności od rodzaju zakażeń, najczęściej terapia antybiotykowa. Ostre przypadki wymagają hospitalizacji.
TIBOLA
Zoonoza przenoszona przez kleszcza Dermacentor reticulatus, który najczęściej żeruje na psach. Jeżeli atakuje ludzi to najczęściej kobiety z długimi włosami. Po ukąszeniu powstaje strup na głowie.
Leczenie: Choroba ma łagodny przebieg, wywołuje osłabienie i czasowy brak włosów w miejscu strupa.
Tularemia
Odkleszczowa choroba zakaźna. Typowe objawy to gorączka, bóle mięśni, stawów i głowy, kaszel, osłabienie, duszności, wymioty, biegunka, wysypki i zapalenie spojówek.
Leczenie: Terapia antybiotykowa, ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji.
Nasze tegoroczne działania prowadzone w ramach kampanii opierają się przede wszystkim na edukacji i profilaktyce - mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby żyć. Wiosną przygotowaliśmy i przekazaliśmy samorządowcom kilkaset tysięcy ulotek oraz kilkaset tabliczek. Teraz udostępniamy broszurę będącą skróconym kompendium wiedzy na temat praktyk prewencyjnych związanych z ochroną zdrowia przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze ? wyjaśnia Prezes. Mam nadzieję, że nasza wspólna akcja przyczyni się do lepszej ochrony zdrowia mieszkańców województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego ? kończy Kuczara.
W broszurze omówione są najlepsze sposoby na zabezpieczenie się przed kleszczami polegające na unikaniu miejsc będących siedliskami kleszczy, noszeniu odpowiedniej odzieży i używaniu repelentów. Opracowanie zawiera również prosty poradnik usunięcia kleszcza w 5 krokach, poglądowe mapy występowania kleszczy oraz informacje na temat zagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu.
mat.pras.
fot. mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze