Nowe zasady segregacji to okazja do tego, żeby przypomnieć sobie zasady segregacji i sprawdzić, czy na pewno dobrze prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów.
Czy wiesz, gdzie wrzucić opakowanie po przyprawach? Zbite lustro? Karton po mleku? Czy wiesz, co nazywamy odpadami niebezpiecznymi?
Co powinno trafić do worków i pojemników przeznaczonych na:
PLASTIK: reklamówki, butelki plastikowe, pojemniki po chemii gospodarczej, opakowania foliowe i inne folie, puszki aluminiowe, puszki po konserwach, opakowania wielomateriałowe, czyli kartony po mleku czy sokach, papierki po cukierkach i innych słodyczach, opakowania po przyprawach itp.
Nie wrzucamy: puszek po farbach i lakierach, baterii
PAPIER: gazety, książki, torby papierowe, tektura, kartony
Nie wrzucamy: ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, tłustego papieru
SZKŁO: butelki i słoiki po żywności ze szkła białego lub kolorowego, bez zawartości i bez zakrętek
Nie wrzucamy: porcelany, luster, ceramiki, szyb okiennych
ODPADY BIODEGRADOWALNE: trawa, liście, kwiaty i pozostałości roślin, owoce, roślinne odpady kuchenne, resztki owoców i warzyw, przeterminowana żywność (bez opakowań), fusy po kawie i herbacie
Nie wrzucamy: resztek jedzenia ? w szczególności mięsa i kości
ODPADY ZMIESZANE: do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych (zużyte strzykawki, leki, sprzęt elektryczny, elektroniczny, zużyte baterie ? te produkty można wyrzucać do specjalnych pojemników w sklepach i aptekach)
PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH ? tu powinny trafiać odpady poremontowe, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, sprzęt elektroniczny i elektryczny, pozostałości farb, lakierów i rozpuszczalników (i opakowania po nich), przeterminowane leki, popiół.
jd
Napisz komentarz
Komentarze