czwartek, 10 października 2024 08:19
Reklama

W Pilawie powstanie LO?

Władze samorządowe Pilawy chcą, aby w miejsce gimnazjum powstało w stolicy gminy liceum. ? To spełnienie marzeń mieszkańców ? mówi burmistrz Albina Łubian. Do pełni szczęścia brakuje tylko, a może aż, zgody zarządu powiatu. Starosta w tej sprawie póki co się nie wypowiada. - Przymierzając się do reformy edukacji na terenie gminy Pilawa szczegółowo analizowaliśmy sytuację w naszej oświacie. Wówczas zrodził się pomysł spełnienia marzeń pilawian. Od wielu lat były takie pomysły, żeby utworzyć w Pilawie szkołę średnią ? mówi w rozmowie z nami burmistrz Pilawy Albina Łubian.

Do tej pory utworzenie szkoły ponadgimnazjalnej w Pilawie nie było możliwe, ze względu na przepisy. Jednak w obliczu reformy, ustawodawca zostawił furtkę dla gimnazjów, które znikają z mapy polskiej oświaty. W większości przypadków gimnazja będą ?wchłonięte? przez szkoły podstawowe. Innym rozwiązaniem jest podwyższenie stopnia organizacyjnego tych placówek. ? Mamy budynek gimnazjum. Mamy dobrą bazę dydaktyczną, halę sportową, boisko ze sztuczną nawierzchnią. Mamy dobrą kadrę nauczycielską, która ma duże osiągnięcia w swojej pracy ? wymienia burmistrz. - Chodzi o to, żeby naszej młodzieży stworzyć miejsce, gdzie mogą się uczyć. Utworzenie liceum w Pilawie to szansa na rozwój naszego miasta ? dodaje.

Albina Łubian nie ukrywa, że utworzenie liceum to także szansa na utrzymanie aktualnego zatrudnienia w szkołach gminnych. ? Gdyby liceum nie udało się stworzyć, możliwości utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia niestety nie będzie ? zaznacza nasza rozmówczyni.

Zgodę na utworzenie liceum przez samorząd gminny musi wyrazić zarząd powiatu garwolińskiego, który z mocy prawa prowadzi szkoły ponadgimnazjalne. Stosowny wniosek trafił już na biurko starosty. Marek Chciałowski nie chce się jednak wypowiadać w tej sprawie. Jak mówi, czeka na opinie dyrektorów szkół powiatowych. Tematem zajmą się także radni powiatowi podczas obrad komisji problemowych.

Czasu na podjęcie ostatecznych decyzji nie jest dużo. Do końca marca samorządy mają podjąć pierwsze uchwały w sprawie dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju edukacji w Polsce.

Łukasz Korycki

fot. Google Street - budynek Gimnazjum w Pilawie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kuba 23.02.2017 07:23
Przestancie obrazac Pilawska szkole i ludzi ktorzy tam mieszkaja, przeciez nikogo na sile do swojego liceum ciagnac nie beda.

Łaskarzewiak 16.02.2017 12:33
Gród nad Promnikiem ma prawa miejskie od 1418 roku, Pilawa od lat... kilku. LO w Łaskarzewie istnieje 20 lat i może poszczycić się wieloma bardzo dobrze wykształconymi absolwentami. Fakt, że Pilawa ma aspiracje utworzenia szkoły średniej tylko dobrze świadczy o ludziach którzy są aktywni i chcą zrobić coś dobrego dla mieszkańców. Być może coś wiesz o kadrze z Pilawy (tylko być może), o kadrze z Łaskarzewa nie wiesz nic, więc daruj sobie porównania. Jakieś kompleksy? Niepotrzebnie... zawsze można je leczyć :-)

pilawiak 14.02.2017 20:18
To jest chyba żart. Z tą kadrą to będzie taki poziom jak w grodzie nad Promnikiem.

Stefan 13.02.2017 20:47
To już teraz pilawiakom się już całkiem w glowkach poprzewraca

Reklama
Reklama