środa, 2 października 2024 16:20

Strażak z Garwolina ponownie mistrzem Europy

We włoskim Feltre odbyły się 16. Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Na linii startu stanęła również oficjalna reprezentacja Polski i Państwowej Straży Pożarnej w składzie ze st. sekc. Łukaszem Świesiulskim z Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie. Polacy zdobyli złoty medal. Skład reprezentacji kraju stanowili, oprócz strażaka z Garwolina, st. asp. Damian Glapiak (KP PSP Wolsztyn), sekc. Maciej Kosiecki (KP PSP Kościerzyna), mł. bryg. Andrzej Mazur (KM PSP Gdynia), mł. asp. Damian Pieterczyk (KM PSP Olsztyn), sekc. Kamil Poczwardowski (KP PSP Sierpc), kpt. Andrzej Szpunar (KM PSP Rzeszów). Kierownikiem polskiej drużyny był mł. bryg. Szymon Ławecki z Komendy Głównej PSP.

Mimo żałoby narodowej, Włosi postanowili przeprowadzić wszystkie imprezy sportowe, zaplanowane tego dnia w Feltre. W związku z trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło środkowe Włochy, zawodnicy stojący na linii startu uczcili ofiary tej tragedii minutą ciszy.

Trudna 10-kilometrowa trasa Mistrzostw, położona w górzystym miasteczku we włoskich Dolomitach oraz wysoka temperatura, w ciągu dnia znacznie przekraczająca 30 stopni Celsjusza, dała się wszystkim mocno we znaki. Pomimo tych niedogodności zawody zakończyły się wielkim sukcesem Polaków, którzy zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej, zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Europy Strażaków w Biegach Ulicznych.

Indywidualnie bieg wygrał Włoch Cesare Maestri, przed Kamilem Poczwardowskim i Damianem Glapiakiem. Czwarte miejsce zajął Łukasz Świesiulski, a szóste kolejny z polskich reprezentantów ? Andrzej Szpunar (zwyciężył w kategorii wiekowej M40).

Oprócz uczestników Mistrzostw Europy Strażaków, do Feltre zawitało także kilkuset biegaczy w celu sprawdzenia się na trasie kilku biegów, odbywających się w ramach 28. edycji zawodów Giro Delle Mura, w których wystartowały gwiazdy światowej lekkiej atletyki, z Ezekielem Kemboi (Kenia) na czele. Kemboi jest dwukrotnym Mistrzem Olimpijskim (Ateny 2004 i Londyn 2012) oraz czterokrotnym Mistrzem Świata w Biegu na 3 km z przeszkodami. Po walce do ostatnich metrów wygrał on w biegu głównym, odbywającym się w nocnej scenerii górskiego miasteczka.

Podczas oficjalnego zakończenia członkowie naszej reprezentacji odebrali z rąk organizatora Mistrzostw Vincenzo Giordano, komendanta straży pożarnej prowincji Belluno, przechodnie trofeum w postaci srebrnej patery, które, zdobyte drugi raz z rzędu, zostanie na stałe w polskich rękach.

Doceniając osiągnięcia oraz popularyzację sportu pożarniczego poza granicami naszego kraju, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski wyróżnił polskich reprezentantów listami gratulacyjnymi oraz nagrodami finansowymi.

zdjęcie główne - Ł. Świesiulski (pierwszy od lewej)