środa, 27 listopada 2024 07:45
Reklama

Top 10 zalet znajomości języków obcych

Znajomość języków obcych niesie ze sobą szereg korzyści, które skłaniają nas do doskonalenia tej znajomości, jak i poznawania coraz to nowszych języków. Im więcej języków znamy, tym swobodniej czujemy się w międzynarodowym towarzystwie, jak i na rynku pracy. Im lepiej znamy język, a co częściej języki, tym jesteśmy bardziej pewni siebie, zadowoleni.Zalety władania językami obcymi można podzielić na co najmniej dwie grupy. Grupę korzyści finansowych i zawodowych, jak i grupę zalet w kontekście własnej satysfakcji, spełnienia potrzeb samorealizacji i samopoczucia. Pierwsza z wymienionych grup zalet ma znaczącą przewagę nad drugą, jednak w gruncie rzeczy są one nierozerwalne i przenikają się wzajemnie. Uczymy się języków po to, by... korzystać z nich w pracy, by móc podejmować studia i kursy zawodowe zagranicą, by móc wyjechać do pracy, na praktyki za granicę, by móc pracować w międzynarodowych firmach itd. Co więcej uczymy się po to, by nie mieć problemów z zatrudnieniem, bowiem na polskim rynku zaczyna brakować ofert pracy bez znajomości języka obcego, co najmniej jednego, za to przybywa ofert, w których wymogiem koniecznym jest posługiwanie się w mowie i piśmie dwoma lub więcej językami obcymi.  

 

  • Wyższe zarobki

Statystycznie zarobki osób, które znają języki obce są o co najmniej kilkanaście procent wyższe od tych, którzy dysponują tymi samymi kwalifikacjami zawodowymi, jednak nie znają języków. Z każdym kolejnym językiem obcym zarobki te rosną. Nie bez znaczenia jest też jakie języki znamy. Najpopularniejsze języki cieszą się dużym popytem, jednak i niszowe języki mogą dać nam spore korzyści finansowe. Znając biegle język obcy można liczyć na wynagrodzenie drugie tyle wyższe, aczkolwiek zwykle wymagana jest komunikatywna znajomość języka. Najczęściej językiem, który uprawnia nas do wyższego wynagrodzenia jest język angielski, ale nie tylko. Równie często znajomość rzadkiego języka, jak np. język chiński, czy holenderski jest doskonałym towarzystwem dla znajomości języka angielskiego.

  • Rozwój kreatywności

Wraz z nauką języków ćwiczymy umysł i rozwijamy kreatywność. Nauka języka obcego to świetne ćwiczenie logicznego myślenia, zapamiętywania. Umiejętności zdobyte wraz z kursem językowym przydać się mogą w biznesie i nie tylko. Dowiedziono, że nauka języków wspiera intuicję oraz pomaga być odważniejszym w decyzjach biznesowych. Dzięki myśleniu w języku obcym jesteśmy w stanie dostrzegać inny punkt widzenia, jak i zrozumieć naszego obcojęzycznego rozmówcę nie tylko werbalnie, ale również kulturowo. Ucząc się języków stajemy się bardziej elastyczni, gotowi do pokonywania wyzwań i trudności.

  • Profilaktyka zdrowotna

Ucząc się jeżyka obcego gimnastykujemy nasz mózg. Posługując się językami, ćwiczymy pamięć i wykorzystujemy zapisane w niej słówka. Tym samym zapobiegamy demencji starczej, zapominaniu się i chorobom wieku podeszłego. Utrzymując wciąż aktywność umysłową, odświeżając pokłady pamięci mimo upływu lat jesteśmy zdrowsi. Nauka języka obcego doskonale wpływa na naszą kondycję psychiczną i fizyczną w każdym wieku.

  • Otwartość i pewność siebie

Znając języki czujemy się w zagranicznym towarzystwie, za granicą o wiele pewniej i bezpieczniej, wiedząc, iż w każdej sytuacji sobie poradzimy językowo. Czy to przyjdzie nam kupić bilet na pociąg, zapytać o drogę, czy też dogadać się z lekarzem, bądź policjantem. Prócz pewności siebie w nieznanych stronach zyskujemy też otwartość do ludzi. Znacznie łatwiej jest nam porozumieć się, poznać kogoś nowego, odezwać się w obcojęzycznym towarzystwie, kiedy znamy język obcy, nawet wtedy, gdy jest to również język obcy dla naszych rozmówców. Osoby znające wiele języków uchodzą za otwarte i chętne do rozmów, jak i nauki nowych słówek, języków.

  • Międzynarodowe towarzystwo

Dzięki władaniu językami nie musimy ograniczać się do znajomych, przyjaciół w gronie Polaków, a możemy sięgnąć po kontakty zza granicy. Internet znacząco zbliżył nas do siebie, stąd też zawarcie znajomości przez media społecznościowe, czy fora internetowe, blogi jest realna i częsta. Znajomość języka to ułatwia. Często wystarczy znać angielski, jednak miło jest porozmawiać w języku ojczystym naszego dyskutanta. Znajomość języka umożliwia też wypowiedzi na forum międzynarodowym, udział w projektach badawczych, naukowych o międzynarodowym zasięgu.

  • Możliwość pracy poza Polską

Gdy znasz język nie musisz pracować w polskiej firmie ani też w Polsce. Możesz wyjechać i robić karierę, możesz pracować zdalnie, jak i podjąć zatrudnienie w kraju, ale w zagranicznej firmie. Wówczas znajomość języka jest konieczna i wymagana na wysokim poziomie. Wyjeżdżając z Polski możemy pracować nie tylko w krajach UE, ale też poza nią. W zależności od tego jakim językiem władamy wyjechać możemy do USA, jak i Meksyku.

  • Możliwość podjęcia edukacji za granicą

Coraz częściej kształcimy się poza Polską, często z powodu prestiżu uczelni, a jeszcze częściej z powodu rzadko spotykanych specjalizacji studiów niedostępnych w Polsce. Znajomość języków pozwala aplikować na zagraniczne uczelnie i bez problemu brać udział w zajęciach dydaktycznych w języku obcym. Nie ma przeszkód, by studiować w Singapurze, czy Toronto. Co więcej rozchodzi się nie tylko o studia, ale i liczne szkolenia, kursy i konferencje, nie rzadko realizowane online. Zdalne webinaria to świetna oferta szkoleniowa dla osób władających angielskim.

  • Bezproblematyczna zmiana pracy

By zmiana pracy nie spędzała nam snu z powiek warto jest zadbać o naukę języka obcego. Biorąc pod uwagę, iż większość pracodawców zawiera w swych ofertach pracy wymóg znajomości języka obcego warto jest dysponować znajomością chociażby angielskiego. Mówiąc po angielsku znacznie łatwiej jest nam znaleźć pracę czy to w Polsce, czy za granicą.

  • Łatwość nauki każdego kolejnego języka obcego

Znając jeden język obcy, każdego kolejnego będzie nam łatwiej się nauczyć. Najprościej jest poznać drugi język z tej samej grupy językowej, przykładowo znając francuski, bez trudu nauczymy się włoskiego, czy hiszpańskiego.

  • Dostęp do informacji ze świata

Informacja w sieci żyje zaledwie godzinę. Nie musząc czekać na polskie tłumaczenie, czy podanie wiadomości w polskiej telewizji, czy na polskim portalu zawsze możemy być na bieżąco z wydarzeniami ze świata. Dotyczy to zarówno ekonomii, polityki, jak również nowinek technicznych, naukowych, trendów mody itd. Chcąc przeczytać nowość wydawniczą jak najszybciej warto jest znać oryginalny język autora, wówczas nie czekając na tłumaczenie możemy sięgnąć po pozycję literatury w oryginale, podobnie jest z filmami, programami telewizyjnymi.

Autor: Preply Polska, https://preply.com/pl/Radom/korepetycje-z-niemieckiego (przykładowa strona korepetycji w woj. Mazowieckim, gdyż chwilowy brak jest strony o Garwolinie). Podsumowując, nauka języków obcych to okno na świat w XXI wieku. Ilość zalet jakimi się wyróżnia jest ogromna. Jako, iż katalog zalet wciąż się poszerza obserwuje się rosnący trend do nauki języków przez całe życie. Edukacja językowa online usprawnia ten proces oferując szereg możliwości skutecznej i efektywnej nauki bez wysiłku, stresu i wychodzenia z domu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama