czwartek, 3 października 2024 08:20

Katarzyna Szczegot mistrzynią Polski!

To był udany weekend lekkoatletów Wilgi Garwolin, którzy  bardzo dobrze zaprezentowali się na trzech arenach sportowych. W niedzielę przy upalnej pogodzie, odbył się w Siedlcach w obsadzie międzynarodowej kolejny ? VI Bieg Jacka, który w tym roku był  równocześnie Otwartymi Mistrzostwami Polski  Kobiet na dystansie 5 km. W zawodach wystartowali również lekkoatleci Wilgi, w tym trójka dziewcząt w ramach Mistrzostw Polski w biegu ulicznym.

Biegi odbywały się na sportowych obiektach, które zostały wybudowane na siedleckich błoniach,  na których 10 czerwca 1999r gościł papież Jan Paweł II. Najpierw odbyły się biegi młodzieżowe, a o godzinie 10.45 do walki mistrzowskie tytuły  na dystansie 5 km, wystartowały najlepsze polskie zawodniczki.  Od samego początku bardzo ostre tempo narzuciły-  zawodniczka AZS Wrocław ?Dominika Napieraj i Dominika Nowakowska z Lęborka, które do końca walczyły między sobą o zwycięstwo. Zwyciężyła, mając tylko 1 sekundę przewagi, Dominika Napieraj z bardzo dobrym wynikiem 16 minut  i 39s.

Na 16. miejscu ? 19.31s uplasowała się, startująca w kategorii K1 (20 lat i młodsze) Katarzyna Szczegot ? która, jak się później okazało zwyciężyła w swojej klasie i zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Za zwycięstwo otrzymała ogromny puchar oraz nagrodę pieniężną. Na 17. miejscu w kat. open sklasyfikowano Emilię Mazek, która ustanowiła  nowy rekord życiowy ? 19. 53s. Na tym  dystansie startowała jeszcze Klaudia Gałązka , która w trakcie biegu została źle skierowana i wraz z kilkoma zawodniczkami nadłożyła ponad 500 m. Mimo tego wyprzedziła całą grupę rówieśniczek i ostatecznie została sklasyfikowana na 3. m w kat. K1. Do biegu przystąpiło 157 zawodniczek.

W biegu na 5 km mężczyzn prym wiedli zawodnicy z Kenii, którym wyraźnie sprzyjała wysoka temperatura. Zwyciężył Moses Kibive ? 14.18s, przed Łukaszem Parszczyńskim z Podlasia Białystok ? 14.36s. Bardzo dobrze spisał się nasz najlepszy biegacz Robert Głowala (15,16s), który w tym doborowym towarzystwie zajął wysokie 6. miejsce, a w kat. M2 sklasyfikowany został na 3. pozycji. W biegu tym wzięło udział 280 zawodników.

Tego samego dnia w Częstochowie Mateusz Kondej wystartował w ogólnopolskim mityngu lekkoatletycznym wystąpił. Lekkoatleta w biegu na 800m zajął w swojej serii 3. miejsce z wynikiem 1.56.01s. Mateusz ustanowił nowy rekord powiatu seniorów i wykonał normę na II klasę sportową. Poprzedni rekord został ustanowiony 17 lat temu przez Marcina Witka (trener Feliks Błaszczak) i wynosił 1.57.29s. Warto przypomnieć, że do Mateusza należy również rekord powiatu seniorów w biegu na 600m ? 1.25.69s (ustanowiony został wiosną br.).

Z kolei 29 sierpnia w Teresinie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Sochaczewskiego Młodzików. Na nowo oddanym do użytku stadionie wystąpiła 13-letnia  Julia Biernacka. Mimo ze Julia była o rok młodsza od swoich rywalek, zwyciężyła skoku w dal z wynikiem 4.99m , oraz zajęła 4. miejsce w biegu na 100m ? 13.70s. Podopieczna trenera Jana Biernackiego ustanowiła dwa rekordy życiowe.