Niezwykle podniosłym momentem podczas tej zuchówki była Obietnica Zuchowa. Zabawa była jak zwykle fantastyczna. Zuchy zdobyły sprawność Robin Hooda i szczęśliwe wróciły do domu.
Za to zuchy 154. Garwolińskiej Gromady Zuchowej ?Wesołe niedźwiadki? oraz 61. Gromady Zuchowej ?Wesołe wiewiórki? z Rudy Talubskiej były na zuchówce o tematyce japońskiej: poznawały kulturę Japonii, zwyczaje Japończyków i ich historię. Dodatkowo zuchy zdobyły sprawność ogrodnika i posadziły kwiatki przed Dużym Domkiem. Kultura Dalekiego Wschodu bardzo wszystkich zaciekawiła. Głód wiedzy na ten temat szybko został zaspokojony i w ramach zdobywania sprawności Japończyka zuchy nauczyły się jak zachowują się gejsze i samurajowie oraz poznały ceremonię parzenia zielonej herbaty. Jasne stały się dla nich także tajniki japońskiego pisma ? katakany, w której zapisywały swoje imiona. Sztuki walki także przestały być dla nich obce ? odbyły się zapasy sumo. Poznały też tradycyjne sztuki japońskie ? orgiami oraz ikebana. Punktem kulminacyjnym była wycieczka do Warszawy na wystawę ?Dzieła sztuki japońskiej w zbiorach polskich? w Muzeum Narodowym.
Trzecia zuchówka ? 14. Gromady Zuchowej ?Leśne Skrzaty? w Garwolinie - odbyła się pod hasłem ?Z piratami w świat!?. Na początku każda z załóg pirackich okrętów przygotowała swoje bandery, okrzyki, piosenki i pirackie stroje. Podczas pirackiej podróży dzieci przeżywały wiele przygód, poszukując zaklętego skarbu Pirata Czarnobrodego. Aby dotrzeć do skarbu zuchy musiały wykonać wiele zadań: zbudować tratwę, rozwiązać logiczne zagadki, zamaskować się, poznać języki i zwyczaje ludów spotykanych podczas podróży, nauczyć się kierunków świata i posługiwania mapą. W codziennym ?pokładowym życiu? zuchy ? piraci musieli wykazać się wytrwałością, umiejętnością współpracy w załogach, pomysłowością, samodzielnością i dyscypliną. Przepływając przez morza i oceany, przemierzając kontynenty zuchy zdobyły sprawności: marynarza, podróżnika, łazika, śpiewaka, szantmena i artysty, wielu zuchów złożyło Obietnicę Zuchową.
Specjalne podziękowania należą się druhnom: pwd.Ewie Kisiel, Milenie Balcerzak-Węgrzyn, pwd.Izabeli Tudek, phm.Agnieszce Gądek, Iwonie Kobus i ich współpracownikom za organizację zuchówek! - Trzeba dodać, że dużym wysiłkiem głównie komendanta hufca hm.Zbigniewa Winiarka, ale i bardzo licznej grupy zuchów i harcerzy oraz ich rodziców ? stanica znacznie zmieniła swój wygląd: wyremontowano sanitariaty, powstało ładne pomieszczenie programowe na poddaszu, uzupełniono bądź wymieniono wysłużony sprzęt. No i jak zawsze: szkoda, że tak niewiele samorządów wspiera materialnie harcerstwo, tak świetnie wzbogacające wychowanie dzieci i młodzieży powiatu garwolińskiego ? dodają organizatorzy.
mat.pras./oprac. jd
Napisz komentarz
Komentarze