czwartek, 3 października 2024 17:14

Wilga Garwolin na Przełajowych Mistrzostwach Polski

W weekend w przełajowej stolicy Polski ? Iławie, najlepsi polscy lekkoatleci walczyli o miano najlepszych biegaczy w kraju. Odbyły się tu Mistrzostwa Polski juniorów młodszych (rocznik 1998-99) juniorów (1996-97) oraz seniorów. Jak poszło reprezentantom Wilgi Garwolin? Na trasach przełajowych spotykają się zazwyczaj przedstawiciele różnych dyscyplin i dystansów ? od 800 m do 10 km. Juniorzy młodsi i juniorzy zdobywali dodatkowo punkty dla klubu, miasta, powiatu i województwa - do Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.
W kategorii juniorów młodszych punkty zdobywało 32 najlepszych biegaczy na mecie, a wśród juniorów punktowało 20 miejsc. Łącznie spotkali się tu przedstawiciele ponad 150 klubów z całej Polski. Nie zabrakło również w tym gronie przedstawicieli Wilgi Garwolin, którzy odnotowali bardzo udany start. Wśród juniorek młodszych, niespełna 17-letnia Katarzyna Szczegot, która startowała w biegu na 3000m, wyrównała najwyższe w historii startów garwolińskich przełajowców, IX miejsce. Warto przypomnieć że dotychczas, właśnie IX miejsce, zajęła w Poznaniu (1983 rok) podopieczna Feliksa Błaszczaka ? Joanna Baran. Kasia zdobyła tym samym 4 pkt.

Następne 2 punkty dorzucił Bartosz Przybysz w biegu na 5000m (XXII miejsce). W tej kategorii wiekowej z sześcioma zdobytymi punktami, Wilga zajęła  18. miejsce w Polsce, na 87 sklasyfikowanych klubów (część klubów nie zdobyła punktów).

Bardzo dobrze spisał się także nasz jedyny junior Mateusz Kondej, który w trudnym biegu na 6000 m, zdobył po efektownej końcówce, wysokie ? X miejsce (najwyższe w historii startów garwolińskich biegaczy) i dorzucił 5 kolejnych punktów (35 miejsce, na 62 kluby). Wśród seniorów dobrze pobiegł Robert Głowala, który w biegu na 10 km zajął wysokie XII miejsce, z bardzo dobrym czasem ? 31min i 50sek (średnia na 1 km 3min 11sek).

Trener lekkoatletów Stanisław Buszta wyraża zadowolenie z dobrego startu oraz zdobytych punktów. Nasz powiat w ubiegłym roku został sklasyfikowany w Ogólnopolskim Współzawodnictwie (379 powiatów)- na 342. miejscu z 14 punktami (13 zdobyli lekkoatleci Wilgi i 1pkt tenis stołowy z Puznówki), a w punktacji miast, gmin, miasto Garwolin zajęło 592. miejsce (na 2478).

W tym samym terminie odbyły się w Mińsku Mazowieckim, organizowane przez MOSiR, biegi przełajowe pod nazwą ?Powitanie wiosny?, w których wystartowali najmłodsi biegacze Wilgi. Zajęli oni w tych zawodach kilka wysokich miejsc, a szczególnie dobrze wypadły dziewczęta, które zdobyły 5 miejsc na podium.

I miejsce w biegu na 600m dziewcząt szkół podstawowych zdobyła  12-letnia Agata Szaniawska, podobnie jak Natalia Przybysz w kategorii gimnazjalistek. Warto zaznaczyć, że w tym biegu II miejsce zajęła Klaudia Gałązka, a III m  ? Karolina Mika. Ponadto w biegu głównym kobiet, na dystansie 5 km srebrny medal wywalczyła Emilia Mazek.