środa, 27 listopada 2024 18:53
Reklama

Ocalmy od zapomnienia Kirkut w Sulbinach

Ludzie pochodzenia żydowskiego zaczęli się osiedlać w Garwolinie na przełomie XVIII i XIX wieku. W spisie z 1921 roku pochodzenie żydowskie zadeklarowało 2 424 mieszkańców Garwolina, blisko 48% wszystkich mieszkańców miasta. W sobotę 15 listopada każdy chętny może pomóc w uprzątnięciu miejsca pochówku garwolińskich Żydów. Dokładna data powstania cmentarza żydowskiego w Sulbinach nie jest znana, ale można przypuszczać że była to pierwsza połowa XIX wieku. Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy zniszczyli miejsce pochówku garwolińskich żydów, a nagrobki wykorzystano do budowy basenu dla starosty niemieckiego Karla Freudenthala w miejscu, gdzie dziś znajduje się osiedle Żwirki i Wigury.

Kirkut dziś

Obecnie na cmentarzu można odnaleźć około 30 macew. Według Żydowskiego Instytutu Historycznego, najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1863 roku. Cmentarz nie jest oznaczony, tym bardziej ogrodzony. Macewy są porośnięte mchem, a niektóre ledwo wystają z krzaków, które je obrosły. Między nagrobkami porozrzucane są butelki i inne śmiecie.

? Jako założyciele portalu Garwolin.org ? Ocalmy od zapomnienia, wraz z Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec ?Orłów? w Garwolinie i Hotelem i Restauracją ?Sulbin?, postanowiliśmy udać się 15 listopada na tzw. ?Kirkut? w celu uprzątnięcia miejsca pochówku garwolińskich żydów. Przed sprzątaniem Sebastian Jędrych wygłosi krótką lekcję o  żydach garwolińskich. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieli by nam pomóc. Prosimy o przyniesienie własnych narzędzi (szczotki, grabie) ? zachęcają Sebastian Jędrych i Krzysztof Kot.

Zobacz plakat na temat spotkania

Aktualizacja, 13 listopada, godz. 15.25. Jak informują organizatorzy akcji, miejscem zbiórki będzie parking przy Hotelu i Restauracji "Sulbin". - Z racji zakazu wjeżdżania pojazdów do lasu, chcemy uniknąć niepotrzebnych sytuacji. Samochody zostawimy na parkingu i pieszo udamy się na cmentarz żydowski - czytamy w komunikacie.

mat. pras.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jerzy 17.12.2014 15:50
Taki zryw do upamiętnienia kirkutu powstał już blisko dwadzieścia lat temu. Znalazł się nawet ktoś z USA, kto obiecał młodzieży ufundować zagraniczne wakacje za akcję na kirkucie. Wszystko jednak upadło. Nie wiem jednak skąd nagle na cmentarzu Żydowskim odnalazło się 30 macew, skoro jest tylko kilka. Czyżby przed planowaną akcją, ktoś w cudowny sposób wydobył nagrobki z fundamentów budynków, na co ongiś niektórzy się decydowali i miejsce pochówku Żydów potraktowali podobnie do marketu z artykułami budowlanymi. Warto na ten temat pogłębić swoją wiedzę i znaleźć artykuł z Życia Garwolina, którego autorem jest Łukasz Chomicki, były Naczelny ŻG.

4śpiącychgwałcicieli 04.12.2014 01:39
Czy ten kamień nie został ustawiony zamiast tego upamiętnienia zabudoawnego przez jednorodzinną zabudowę za PKO? niegdyś były tam skróty od ulicy Janusza Korczaka (Goldszmita), kilka lat temu za pizzerią Satanissimo stała jeszcze niegodnie potraktowany krzyż z tablicą informującą o zbrodni Niemców.

Flikomana 13.11.2014 17:49
Na terenie Miasta garwolin wiele było miejsc gdzie mordowano żydów a nawet był obóz pracy. Budynek szkoły Podstawowej nr 1 został wykonczony przez zydów których nastepnie zamordowano w tak zwanych "stodołach"O tych zbrodniczych czynach opowiadają dzis najstarsi mieszkancy miasta.Ulica Mazowiecka to dawne stodoły tu niemal za karzdą stodoła zostal pochowany jakis człowiek ale w wiekszosci to żyd, dzis stoja domy stodół nie ma jak również ŻADNEJ tablicy pamiątkowej. został usytuowany kamień pamiatkowy przy ulicy Kościuszki który nie ma nic wspólnego z mordem Polaków i żydów w tym miejscu.Jest On tylko narażony na "podlewanie" przez Piesków na spacerze. Niech żyje fikcja i fałszywa historia ŻENADA!

hehe 13.11.2014 14:38
1/ Bez sensu wypowiedź. Garwolińscy żydzi byli chowani na Cmentarzu w Sulbinach - więc czemu to ma być przyczyną braku świadomości przez garwolinian? 2/ bzdura o Żelechowie i proporcjach między ludnością - podaj źródło 3/ tak - 1 listopada jechałem obok, tak jest ogrodzenie, ale krzaki sa tak wysokie, że macew nie widać. No ale ogrodzenie jest - Allahy za to !

Krysia 12.11.2014 15:51
Drodzy Państwo, Pan Tadeusz Mikulski boi się prawdy. Znów cenzuruje - to znaczy usuwa niewygodne dla niego komentarze Krysi Jawnej. Z drugiej strony nie ma się co dziwić - Pan Mikulski były członek PZPR - i wszystko jasne. Nie szkodzi. Krysia Jawna z przyjemnością będzie komentowała "osiągnięcia" pana Mikulskiego na garwolińskich portalach :)

Garwolak 12.11.2014 14:48
1/ Garwolanie nie wiedzą, bo w Garwolinie nigdy nie było kirkutu. Garwolińscy Żydzi chowali zmarłych na terenie gminy Górzno, bo do niej należał teren na którym jest kirkut w Sulbinach. Dziś jest na terenie gminy Garwolin 2/ Żelechów przed wojną był w 80% (niektórzy podają nawet, że w 90%) zamieszały przez ludność żydoską, to i ich wpływ na rozwój tego miasta był ogromny i gdy ich zabrakło było to bardziej odczyuwalne niż w Garwolinie. Jeszcze przed wojną oba miasta miały podobny status gospodarczy, a dziś po 70latach ich braku w Żelechowie jest to zauważalne gospodarczo.

Aron 12.11.2014 13:07
W Żelechowie to pamiętają o Żydach. Nowe ogrodzenie na kirkucie zrobili a w Garwolinie to wielu nawet nie wie gdzie ten kirkut jest.

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama