piątek, 4 października 2024 09:17

Nasi zabiegali o pamięć

Marcin Gałązka (Wilga Garwolin) zajął czwarte miejsce w 24. Biegu Powstania Warszawskiego. W gronie ponad 5,5 zawodników, którzy wybiegli na 10-kilometrową trasę było wielu mieszkańców powiatu garwolińskiego. Impreza rozgrywana w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przyciągnęła do stolicy ponad 10 tysięcy biegaczy, z których ok. 7500 stanęło na starcie. 1/3 z nich pobiegła na dystansie 5 km. Bieg główny liczył dwie pętle po 5 km wytyczone ulicami Warszawy. Start i meta zlokalizowane były przy stadionie stołecznej Polonii przy ul. Konwiktorskiej. Rywalizacja rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a zawodnikom na starcie kibicowali kombatanci, którzy 70 lat temu walczyli w PW. W symbolice imprezy biegaczom przypominały wpinka z powstańczą kotwicą i opaska wzorowana na tej noszonej przez żołnierzy Armii Krajowej.

10-kilometrową rywalizację wygrał Michał Kaczmarek z Warszawy (31:22). Tuż za podium uplasował się Michał Gałązka z Wilgi Garwolin. Lekkoatleta pokonał trasę w 32 minuty i 41 sekund. ? Mój czas nie był najgorszy, ale ten start nie był dla mnie najważniejszy, bo przygotowuje się do dłuższych dystansów. Na pierwszej piątce biegło mi się bardzo dobrze, na drugiej pętli dużo czasu straciłem na mijani wielu zawodników ? przyznał w rozmowie z nami zawodnik Wilgi, dla którego był to pierwszy start w Biegu Powstania Warszawskiego.

Linię mety głównego biegu przekroczyło blisko 30 mieszkańców Garwolina. Wśród nich niezawodny 73-letni Stanisław Zadrożny (58:47). Osób mieszkających lub pochodzących z naszego powiatu było więcej. Czasy poniżej 50 minut uzyskali: Mirosław Kajak (41:18, miejsce 196), Sebastian Szyszka (43:44, 426), Sławomir Dadas (45:09, 653), Filip Wielgosz (45:46, 765), Marek Parzyszek (46:11, 833), Artur Rękawek (48:30, 1340).