środa, 27 listopada 2024 21:38
Reklama

31 maja ? Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja już od ponad 25 lat obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku głównym celem Światowej Organizacji Zdrowia jest przekonanie rządów poszczególnych państw do podwyższenia akcyzy do poziomu, który zmniejszyłby konsumpcję wyrobów tytoniowych. Podstawowym zadaniem Światowego Dnia bez Tytoniu jest przyczynianie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, nie tylko przed niszczącymi zdrowie skutkami palenia czynnego lub biernego, ale również przed jego konsekwencjami natury społecznej, środowiskowej i ekonomicznej.

 

Palenie papierosów stało się prawdziwą plagą. Każdego roku powoduje śmierć prawie 6 milionów ludzi na całym świecie. Ponad 600 tys. z nich to osoby niepalące, które umierają  jako bierni palacze! Konsumpcja wyrobów tytoniowych to również główna przyczyna chorób niezakaźnych, takich jak rak płuca czy choroby serca. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że jeżeli teraz nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, roczna liczba ofiar używania tytoniu może wzrosnąć do ponad 8 mln w 2030 r.

Według szacunków WHO, jeżeli wszystkie kraje podwyższyłyby poziom opodatkowania papierosów o 50 proc., spowodowałoby to spadek liczby osób palących o 49 mln oraz zapobiegłoby co najmniej 11 mln zgonów spowodowanych paleniem. Podwyżki cen papierosów przynoszą największe korzyści zdrowotne ludziom z najmniej zasobnym portfelem, w tym młodzieży.

Zwiększenie akcyzy to również dodatkowe środki, które wpływają na konto państwa. Mogą one być przeznaczone na zwalczanie chorób nowotworowych, chorób układu krążenia i innych chorób niezakaźnych. Tym samym zmniejsza to obciążenie systemów opieki zdrowotnej, które zazwyczaj dysponują niewystarczającymi środkami.

A jakie płyną korzyści z zaprzestania palenia? Zaledwie po roku, ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca w przypadku byłych palaczy jest nawet o połowę mniejsze niż w przypadku osoby palącej. Od 5-15 lat po rzuceniu palenia ryzyko udaru mózgu zostaje zredukowane do poziomu występującego u niepalących. Po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko raka płuc spada o połowę w porównaniu z osobą palącą, a w przypadku raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, szyjki macicy i trzustki prawdopodobieństwo zachorowania zmniejsza się.

PSSE Garwolin/opr. mm

fot. sxc.hu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama