Czym różni się ślub dziś od tego sprzed kilkudziesięciu lat? Jeszcze nie tak dawno kawaler pragnący ożenić się z wybraną dziewczyną najpierw o pozwolenie i radę prosił swych rodziców, którzy z kolei do rodziców panny wysyłali swatów. Po zmówinach poczynano przygotowania do wesela.
Cały obrzęd weselny składał się z takich elementów jak: przeprosiny, wyjazd do ślubu, obrzęd zaślubin, wesele, uczta weselna, dziękowiny i przyjęcie weselne w domu pani młodej. Wieczór weselny w tradycyjnych weselach ludowych wypełniony był tańcami, muzyką i różnorodnymi zabawami, które odbywały się zazwyczaj w przestrzennej sieni, w czym mogliśmy uczestniczyć.
Obrzęd weselny starszej społeczności Maciejowic przypomniał własne wesele, dlatego w niejednym oku zakręciła się łza.
Na zakończenie tej edycji Uniwersytetu Ludowego wieloletni dyrektor Liceum w Sobolewie Włodzimierz Kostecki wygłosił prelekcję pt. ?Zarys historii Gminy Sobolew w XIX i XX wieku?, a Halina Błachnio z KGW w Kaleniu opowiedziała o działalności koła oraz zaprezentowała 43-letnią kronikę tegoż koła.
Gośćmi honorowymi byli: prezes Zarządu Głównego Uniwersytetów Ludowych Zofia Kaczor-Jędrzycka, sekretarz Rady Krajowej Regionalistów Polskich Bożena Kozikowska, Roman Stachera, malarz i artysta z Warszawy, wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński, zastępca wójta Anna Krogulec, dyrektor PG w Maciejowicach Andrzej Nakonieczny, radny Rady Gminy Sobolew z Gończyc Kazimierz Kostecki oraz dr Eugeniusz Mądry.
oprac. jd
Napisz komentarz
Komentarze