W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65. roku życia.
Celem kampanii NEFROTEST jest uświadomienie Polakom, jak ważne są regularne badania pod kątem chorób nerek. - Bezpłatne testy krwi są kulminacyjnym momentem NEFROTESTU, ale to nie jedyne działanie, prowadzone w ramach kampanii. Bardzo ważna jest dla nas akcja informacyjna, prowadzona przy pomocy mediów i z wykorzystaniem naszych własnych materiałów. Chcemy docierać do jak największej liczby osób i przypominać, że większość chorób nerek możemy wyleczyć ? pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. A wykryć je można za pomocą prostych i tanich badań krwi i moczu - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.
Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas garwolińskiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 19 i 20 czerwca w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL). - Badaniami obejmujemy wyłącznie osoby, które ukończyły 40 rok życia. Każdego chętnego zarejestrujemy na konkretną godzinę. Przypomnę też, że testu nie trzeba wykonywać na czczo" ? mówi Marzena Kostecka, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Garwolinie. Próbki krwi przebada renomowane Laboratorium ALAB.
Do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej powiatu garwolińskiego dodatkowo trafi pula bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR). To prezent od Stacji Dializ B.Braun Avitum dla tych, którzy również chcą przebadać nerki. - Skierowania przesyłamy do lekarzy rodzinnych, ponieważ są osobami pierwszego kontaktu dla pacjenta. To u nich, osoby, które ukończyły 40 lat, mogą pytać o darmowe skierowania na diagnostykę chorób układu moczowego ? wspomina dr Piotr Kędzierski, już po 17 czerwca. Warto poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na takie badania co roku. Wykonane na własny koszt nie będą droższe niż 10-12 zł.
Garwolin jest dwudziestym szóstym miastem w Polsce, w którym organizowany jest NEFROTEST. Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST, przebadano łącznie ponad 13 tysięcy osób w 25 miastach (m.in. Świebodzin, Zgierz, Wodzisław Śląski, Ostróda, Legnica, Białystok, Pszczyna, Płońsk, Lubań, Tomaszów Lubelski, Stargard Szczeciński, Gniezno, Głubczyce, Jędrzejów, Ostrołęka, Bielsko-Biała, Kwidzyn). Średnio, wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Stacja Dializ B.Braun Avitum w Garwolinie. NEFROTEST w powiecie garwolińskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Magdalena Durlik ? Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii.
Kampanię NEFROTEST w Garwolinie organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Stacja Dializ B.Braun Avitum. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Jacek Kozłowski ? Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik ? Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marek Chciałowski ? Starosta Garwoliński, Tadeusz Mikulski ? Burmistrz Miasta Garwolin oraz Krzysztof Żochowski ? dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.
mat.pras./oprac.jd
Napisz komentarz
Komentarze