Centralnym momentem pułkowego świętowania była niedzielna msza święta. - Dzisiaj w 90. rocznicę przybycia pułku do naszego miasta gromadzimy się w kościele, aby modlić się w intencji tych, którzy byli chlubą przedwojennego Garwolina i II Rzeczpospolitej ? mówił Przemysław Makulec ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. PSK.
Potomkowie żołnierzy wśród nas
- 90 lat temu z 1. PSK przybyli do Garwolina przodkowie wielu spośród nas, bowiem wielu żołnierzu pułku na stałe osiedlili się w naszym mieście. Razem z elitarną jednostką kawalerii, w której służyli budowali przedwojenną świetność Garwolina i wzbogacali codzienne życie miasta i ich mieszkańców ? dodał.
W homilii ksiądz Dariusz Radzikowski mówił o poszukiwaniu nieba. ? Boimy się wstępować do nieba. Boimy się troszczyć o to, co święte, co wszczepiali nam nasi rodzice i dziadkowie, bo to takie inne, odmienne od naszej rzeczywistości ? podkreślał kapłan. ? Trzeba niebo ściągnąć tutaj przez codzienny uśmiech, życzliwość i dobro ? dodał.
Elitarny pułk
Po mszy świętej korowód z pocztami sztandarowymi na czele, przy asyście orkiestry dętej OSP Garwolin oraz grup rekonstrukcji historycznej przemaszerował pod kamień upamiętniający wizytę Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.
- 1. PSK mocno wrósł w tradycję Garwolina. Żołnierze w mieście byli bardzo ważni. Uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych i religijnych. Z inicjatywy pułku organizowane były zawody strzeleckie. Działał teatr, istniała orkiestra. Byli inicjatorami wielu przedsięwzięć kulturalnych naszego miasta ? zaznaczał starosta Marek Chciałowski. - Służba w pułku była zaszczytnej, honorem i pewną drogą do awansu wojskowego. Wszyscy wiedzieli, że do Garwolina trafiali najlepsi z najlepszych. Służba była zaszczytem i obowiązkiem do honorowego jej wypełniania ? dodał.
Jak za dawnych lat
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, uczestnicy uroczystości przenieśli się na Zarzecze. Tu czekało wiele atrakcji m.in. prezentacja umundurowania i wyposażenia wojskowego i pokazy sprawności kawaleryjskiej. Wśród wielu gości obchodów był jeden szczególny ? rotmistrz w stanie spoczynku Władysław Ząberg, honorowy szwoleżer Stowarzyszenia Szwadron w barwach 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.
Organizatorami pułkowego święta byli: Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie, Stowarzyszenia 1. PSK im. Cesarza Napoleona, Światowy Związek Żołnierzy AK Obwodu ?Gołąb? ? Garwolin.
łk
Napisz komentarz
Komentarze