Główny Inspektor Sanitarny podał Fundacji Pro-Test listę przedsiębiorców z branży żywnościowej, u których stwierdzono sól wypadową. Wspomniana lista nie obejmuje jednak producentów m.in. wyrobów mięsnych, mleczarskich i przetwórstwa rybnego, których kontrola leży w kompetencji Głównego Inspektoratu Weterynarii. - Na wniosek Fundacji Pro-Test w sprawie ujawnienia informacji publicznej GIW nie udostępnił bowiem listy producentów, u których stwierdzono sól wypadową. W związku z tym Fundacja Pro-Test skieruje przeciwko GIW sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ujawnienie tej listy, ponieważ nadrzędnym prawem konsumentów jest prawo do informacji ? informuje Pro-Test.
8 piekarni na "solnej" liście
Sól spożywcza różni się od soli wypadowej większym procentowym udziałem chlorku sodu, mniejszą zawartością wody, mniejszą zawartością siarczanu sodu oraz większą zawartością substancji przeciwzbrylającej. - Stanowczo podkreślam, że w przeprowadzonej przez niezależne jednostki naukowe oraz ekspertów naukowych, na podstawie wnikliwej analizy pełnej dokumentacji, w tym wyników badań przeprowadzonych przez biegłych ekspertów wyznaczonych przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu prowadzącą śledztwo w tej sprawie, ostatecznej ocenie ryzyka potwierdzony został brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi związany z ewentualnym spożyciem środków spożywczych wyprodukowanych z użyciem soli wypadowej ? informuje w piśmie do fundacji Marek Posobkiewicz, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego.
Na liście 646 przedsiębiorstw z całego kraju znalazło się osiem firm z terenu powiatu garwolińskiego zajmujących się wypiekaniem pieczywa oraz wyrobami cukierniczymi.
GIS podkreśla jednak, że przedsiębiorstwa świadomie nie oszukiwały swoich klientów. - Należy podkreślić, że podmioty te nabywały produkty oznakowane jako sól spożywcza, a nie przemysłowa (wypadowa), a zatem dokonywały zakupów w dobrej wierze. Przedsiębiorcy w sytuacji, gdy powzięli informacje, że potencjalnie mogli zakupić sól przemysłową podejmowali we własnym zakresie, w ramach kontroli wewnętrznej, działania polegające na wycofaniu zakupionej soli lub produktów z jej udziałem ? dodaje Marek Posobkiewicz.
jd/łk/mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze