Widział potrzebę pomocy
Kapłan przytoczył kilka faktów z biografii błogosławionego. ? Od najmłodszych lat był wrażliwy na dobro innego człowieka ? podkreślał, opowiadając historię podzielenia się kanapką z kolegą. ? To pokazuje jakie miał wrażliwe serce na potrzeby innego człowieka - zaznaczył. W dalszej części homilii ksiądz przeszedł do zilustrowania przez bochen chleba ludzkiej wiary. ? Abyście byli głodni chleba eucharystycznego ? zakończył kazanie przekazem do uczniów.
Kulminacyjnym momentem wczorajszego święta było wręczenie medalu Benerementi Congregrationis Sancti Michaelis Archangeli. Odznaczenie przyznaje Zgromadzenie św. Michała Archanioła osobom i instytucjom, które kontynuują misję zmarłego przed 100 laty błogosławionego. Do tej pory takie zaszczytu dostąpiło blisko 100 osób m.in. papież Benedykt XVI, arcybiskup Józef Kowalczyk, kardynał Stanisław Dziwisz. Najważniejsze michalickie odznaczenie szkoła w Rudzie Talubskiej otrzymała za twórczy wysiłek i wielkie serce w kształtowanie w promowaniu charyzmatu myśli i dzieła błogosławionego księdza Markiewicza.
7 lat pod skrzydłami patrona
- Dlatego, że kochacie waszego patrona i według jego zasad i systemu wychowania kształtujecie cały model wychowawczy tej szkoły. Życzymy, abyście dalej konsekwentnie w tym modelu kształtowali wszystkie dzieci i całą młodzież - podkreślał ks. Kazimierz Radzik.
Awers medalu zdobi podobizna ks. Bronisława Markiewicza. Rewers nawiązuje zadań, które nakreślił z ojciec założyciel. Znajduje się tam też orzeł biały oraz dziecko z otwartą książką na znak wiedzy i gotowości do nauki.
- W imieniu całej społeczności serdecznie dziękuję za przyznanie tego medalu ? powiedział dyrektor Aleksander Byks, przypominając, że 8 czerwca minie siedem lat od kiedy błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz jest patronem szkoły.
Wójt dumny
Dumy z podniosłego charakteru uroczystości nie krył wójt gminy. - Nadanie tego medalu ma głęboki, symboliczny sens. Jest wyrazem podziękowania za pracę w szkole dla wszystkich, którzy się do tego przyczyni ? zaznaczał Tomasz Łysiak. - Szkoła przez 100-letnie istnienie przeobrażała się w sposób pozytywny na różnych płaszczyznach. Wcześniejsze i obecne władze gminy stwarzały odpowiednie warunki, aby młodzież z tych okolic rozwijała się właściwie ? dodał.
Zakończeniem uroczystości była część artystyczna, w której młodzież przekonywała, że to co łatwiejsze i przyjemniejsze nie oznacza zawsze dobra.
łk
Napisz komentarz
Komentarze