czwartek, 28 listopada 2024 05:48
Reklama

Bezpieczne ferie w powiecie

Jak co roku policjanci powiatu garwolińskiego rozpoczynają działania związane z zimowym wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Apelują o zachowanie ostrożności na lodowiskach i przy organizowaniu kuligów. Dla poprawy bezpieczeństwa stworzono też punkt kontroli autokarów. -Podczas ferii zimowych dochodzi częściej niż zwykle do wypadków z udziałem najmłodszych. Dotyczy to zarówno wypadków w ruchu drogowym, jak również wypadków związanych z zabawą na świeżym powietrzu. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią zabawy na otwartych zbiornikach wodnych pełniących rolę lodowisk ? informuje rzecznik prasowy KPP w Garwolinie Leszek Wielgosz.

Zwiększone patrole

Okres ferii to także wzmożony ruch na drogach ? Policjanci podejmą działania zarówno w aspekcie zapewnienia bezpiecznych wyjazdów i powrotów z ferii jak też bezpiecznego wypoczynku i edukacji dzieci w miejscach zimowego wypoczynku- zapowiada Leszek Wielgosz. Patrolowane będą również dworce, parki, salony gier oraz rejony dyskotek i dzikie lodowiska. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę szczególnie na osoby niestosujące się do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Organizowane będą też spotkania z młodzieżą, w trakcie których policjanci będą wskazywać właściwe zachowania i postawy w możliwych do napotkania trudnych sytuacjach.

Kontrola autokarów

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego będą przeprowadzać kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież pod kątem spełniania wymogów określonych przepisami ruchu drogowego. Punkt kontrolny został wyznaczony przy ul. II Armii Wojska Polskiego ( vis a vi bocznej bramy kościoła) w Garwolinie. Kontrole takich pojazdów można zgłaszać do Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Garwolinie na nr 25 684 02 13. Kontrolę może przeprowadzić także Inspekcja Transportu Drogowego, do której należy zgłosić się telefonicznie pod nr 25 632 38 08.

Jak zorganizować bezpieczny kulig?

Kulig to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak należy pamiętać aby zaplanować go z głową by dobra zabawa nie zakończyła się tragedią. Policja przypomina:

- Zabrania się ciągnięcia za pojazdem osób na sankach, nartach lub innych podobnych urządzeniach - jest to wykroczenie, za które może grozić grzywna.

-Wyposażenie pojazdu zaprzęgowego m.in. w oświetlenie, ma odpowiadać warunkom określonym w stosownych przepisach

-Niewłaściwie wybrana trasa, alkohol, zbyt duża prędkość - mogą przyczynić się do nieszczęśliwego w skutkach wypadku.

-Kulig musi być zorganizowany pod okiem dorosłych.

-Pasażerowie sań powinni zachować ostrożność i spokój, unikać przepychanek, bo grożą wypchnięciem.

-Kierujący pojazdem zaprzęgowym, powinien zachować odpowiednią prędkość i ostrożność.

-Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe. Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nim panować.

-Bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym a następnym nie może być mniejsza niż 200 m.

Łyżwy, sanki, śnieżki

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach podczas zimowych zabaw.

Na lodowisku:

? Korzystaj tylko ze sztucznych, specjalnie przygotowanych ślizgawek. Niebezpieczne są zabawy na tzw. ?dzikich lodowiskach? tj. zamarzniętych jeziorach, stawach lub rzekach.

? Dzieci na lodowiskach nie mogą pozostawać bez opieki osoby dorosłej. Pod żadnym pozorem dzieci nie powinny znaleźć się w rejonie ?dzikich lodowisk? bez opieki rodziców lub innej dorosłej osoby.

? Wchodząc na lód nie róbmy tego sami, lecz zawsze w towarzystwie innych osób. W razie załamania się lodu będzie miał nam kto pomóc.

? Przed wejściem na lód należy się upewnić, że jest on wystarczająco mocny i nie załamie się pod naszym ciężarem. Gdy mamy taką pewność ? to ślizgajmy się blisko brzegu.

? W sytuacji, gdy usłyszymy trzeszczenie lodu należy niezwłocznie wyjść na brzeg.

? W przypadku pomocy osobie, pod którą załamał się lód, bezpiecznie dotrzyj do niej na leżąco /zmniejsza to nacisk Twojego ciężaru na lód w jednym miejscu/ a poszkodowanemu podaj jakiś przedmiot, linę, deskę, szalik, gałąź itp.

Na sankach:

? Nie chodź pod górę po stronie, po której zjeżdżają inni na sankach.

? Podczas zjeżdżania zachowaj bezpieczną odległość od innych uczestników zabawy ? czasem lepiej chwilę zaczekać i bezpiecznie zjechać niż zderzyć się w połowie trasy.

? Zjeżdżaj na sankach w pozycji siedzącej.

Podczas zabawy śnieżkami:

? Nie ubijaj za bardzo śniegu i nie wkładaj do śnieżek twardych, niebezpiecznych przedmiotów, które mogą zrobić komuś krzywdę.

? Nie rzucaj śnieżkami w samochody, zwłaszcza będące w ruchu ? jest to bardzo niebezpieczne zachowanie, które może spowodować wypadek.

? Nie rzucaj śnieżkami w kierunku budynków, okien. Jeśli w trakcie zabawy rzucasz w kierunku innych osób nie celuj nigdy w głowę.

mg

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama