Z proponowanymi stawkami nie zgodzili się pozostali radni oraz sekretarz urzędu miasta - Te stawki nie pokryją nawet kosztów odbioru śmieci ? mówiła Monika Garnek ? Owczarczyk. Burzliwie było też podczas komisji spraw komunalnych miasta Garwolin, gdzie pojawiały się pytania , czy jeśli ktoś jest zameldowany i nie mieszka to też będzie płacił, w jaki sposób firma odbierająca odpady będzie obliczała procentowy podział śmieci i wiele innych. ? Widzę, że to będzie wielkie zamieszanie z przeliczaniem tych śmieci. Nie da się tego jakoś uprościć? ? pytał przewodniczący garwolińskiej rady Marek Janiec.
Najtrudniejszy pierwszy rok
Wiele uwag i wątpliwości mają także mieszkańcy, którzy zastanawiają się w jaki sposób śmieciowa rewolucja odbije się na ich domowych budżetach. Specjalista od spraw rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej w urzędzie gminy Garwolin twierdzi, że najgorszy będzie pierwszy rok od wejścia w życie ustawy. ? Najcięższy będzie pierwszy rok, bo nie wiadomo, ile tych odpadów będzie. Potem wynik będzie bardziej miarodajny ? zauważa Grzegorz Góźdź. Trudno się z tym nie zgodzić. Większość samorządów obliczała ilość śmieci, koszt ich odbioru i transportu na podstawie szacunków. W przyszłym roku na podstawie rzeczywistych danych będzie można stwierdzić, czy przyjęte stawki są optymalne, czy tez będzie je trzeba podnieść lub obniżyć.
W Pilawie najdrożej
Prawie we wszystkich samorządach naszego powiatu przyjęto metodę naliczania opłat od osoby. Wyjątkiem jest gmina Trojanów, gdzie podatek śmieciowy będzie naliczany od gospodarstwa domowego ? 15 zł miesięcznie za odpady segregowane i drugie tyle za niesegregowane. Najwyższe stawki za śmieci ustalono w gminie i mieście Pilawa- 6zł i 11zł. Najmniej w powiecie zapłacą mieszkańcy gminy Borowie ? 4zł i 6zł. Nowy system gospodarki odpadami zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Do tego czasu gminy muszą rozstrzygnąć przetarg na odbiór nieczystości.
mg
Napisz komentarz
Komentarze