Z Garwolina do Ostrołęki
-Województwo mazowieckie zostało podzielone na 5 regionów. Gmina Garwolin należy do regionu ostrołęcko ?siedleckiego i powstające tu odpady nie mogą przemieszczać się poza rejon. W naszym regionie warunki spełnia tylko jedna instalacja do przetwarzania odpadów, która znajduje się w Ostrołęce ? informował Grzegorz Góźdź, specjalista do spraw rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jeśli zostałaby zalegalizowana sortownia odpadów w Garwolinie koszty transportu, a co za tym idzie opłaty śmieciowe, byłyby niższe.
Do 15 marca każdy właściciel nieruchomości musi zadeklarować, w jaki sposób będzie te śmieci gromadził
Podczas wczorajszej sesji radni uchwalili regulamin utrzymania czystości i porządku, w którym zapisano m.in. że śmieci będą segregowane na poszczególne frakcje: papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne, odpady podlegające biodegradacji, odpady wielkogabarytowe, baterie, opony sprzęt elektroniczny. Opłaty należy uiszczać co dwa miesiące na rachunek bankowy urzędu gminy. Mieszkańcy gminy Garwolin pierwszą opłatę będą musieli uregulować do 15 września.
Segregować czy nie segregować?
Kolejna z uchwał przyjętych przez radnych określiła wzór deklaracji o wysokości opłat. ? Do 15 marca każdy właściciel nieruchomości musi zadeklarować, w jaki sposób będzie te śmieci gromadził. Proponujemy, żeby mieszkańcy starali się odpady degradowane zagospodarować na własnych kompostownikach ? mówił Grzegorz Góźdź. Odpady selektywne i zmieszane będą odbierane od mieszkańców gminy Garwolin raz w miesiącu, a biodegradowalne co dwa tygodnie. Z miejsc takich jak przedsiębiorstwa, szkoły czy strażnice śmieci będą odbierane także co dwa tygodnie.
- Najcięższy będzie pierwszy rok, bo nie wiadomo ile tych odpadów będzie. Potem wynik będzie bardziej miarodajny ? zauważa Grzegorz Góźdź. Specjalista od ochrony środowiska stwierdza także, że stawki mogą się zmienić, tak by gmina nie dokładała i nie zarabiała na tzw. ustawie śmieciowej.
Magda Gałązka
Napisz komentarz
Komentarze