Zgodnie z zawartym porozumieniem, polski koncern zdecydował się na odkupienie dwóch obszarów koncesyjnych o łącznej powierzchni 2150 km2. Przeniesienie praw na rzecz spółki ORLEN Upstream, która w imieniu Grupy ORLEN prowadzi poszukiwania, nastąpi w przypadku pozytywnej decyzji Ministra Środowiska.
- W najbliższych tygodniach spodziewamy się decyzji Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w tej sprawie - mówi Wiesław Prugar, prezes Zarządu ORLEN Upstream. - Zdecydowaliśmy się na koncesje Wodynie-Łuków i Wołomin z uwagi na pozytywną ocenę zrealizowanego w miejscowości Goździk pionowego odwiertu badawczego, oraz ze względu na dużą perspektywiczność całego regionu. Analizy archiwalnego materiału geologicznego, jak i nowo pobranych próbek skłaniają nas do poszerzenia zasięgu naszych poszukiwań w obrębie basenu podlaskiego, a co za tym idzie rozszerzenia potencjalnego obszaru przyszłego wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych. ? dodał prezes Prugar.
Wracając do odwiertu w gminie Górzno. Maszyny sprowadzane z Włoch dowierciły się na głębokość ponad 4200 metrów. W trybie dwuzmianowym, w wierceniu uczestniczyło 60 specjalistów.
- Celem prac wiertniczych w gminie Górzno było potwierdzenie odtworzonego w oparciu o dane sejsmiczne i historyczne informacje modelu geologicznego oraz pobranie próbek skał do testów laboratoryjnych. Wyniki badań nad właściwościami skał (porowatość, przepuszczalność, podatność na kruszenie) oraz zawartością gazu pozwolą na podjęcie decyzji o dalszych krokach poszukiwawczych w tym rejonie. Wyniki analiz powinniśmy poznać w II kwartale 2013 roku ? informuje biuro prasowe Orlen.
Do czasu uzyskania wyników analiz i podjęcia przez PKN ORLEN decyzji plac wiertni pozostaje pod nadzorem firmy, w pełni uporządkowany i monitorowany. Sam otwór został zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi standardami wiertniczymi.
łk
Napisz komentarz
Komentarze