100 paczek na 100-lecie
Światło Pokoju przywędruje z Warszawy do Garwolina dzięki druhom i druhnom ze 154. Garwolińskiej Drużyny Harcerskiej i Zuchowej, którą prowadzi Agnieszka Półtorak. 19 grudnia zostanie przyniesiony do parafii w Sulbinach, gdzie nastąpi uroczyste powitanie. Bożonarodzeniowa aktywność gromad i drużyn ZHP wzbogacona będzie w tym roku o akcję ?100 paczek na 100-lecie? ? Z racji zbliżającego się jubileuszu 100-lecia harcerstwa na ziemi garwolińskiej zuchy, harcerze i drużynowi postanowili przygotować minimum 100 paczek dla potrzebujących, które dołączą do świątecznych życzeń ? dodaje Zbigniew Winiarek.
Zaczęło się w 1986 r. i trwa do dziś
Akcja została zorganizowana po raz pierwszy 1986 roku w Linz w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych dzieci oraz osób potrzebujących. Pod nazwą ?Światło ciemności? była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli austriaccy skauci. Roznoszony do różnych instytucji ogień z Betlejem stał się symbolem pokoju, braterstwa, miłości i nadziei. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec wybrani wśród dzieci działających charytatywnie, odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie za pośrednictwem austriackich linii lotniczych światło jest transportowane do Wiednia. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w stolicy Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość podczas której Płomień przekazywany jest mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu europejskich krajów.
Związek Harcerstwa Polskiego od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na Łysej Polanie w Tatrach. Obecnie przekazywanie odbywa się co roku naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd światło wędruje do harcerskiego ośrodka ?Głodówka?, gdzie po mszy świętej przekazywane jest dalej ? aby za pomocą harcerskich rąk trafić do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Światłem z prezydentem RP, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu. Światło zanoszone jest także do kościołów, urzędów, szpitali i organizacji. Następnie wędruje na północ, a stamtąd na wschód ? na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. W ten sposób dociera do całej Europy.
W tym roku akcja Betlejemskiego Światła Pokoju przebiega we współpracy z Caritas Polska.
mg
Napisz komentarz
Komentarze