- Myślę, że od 15 grudnia powinniśmy zacząć funkcjonować w nowych strukturach ? mówi podinsp. Klemens Serzysko. Komendant Powiatowy Policji podkreśla, że zmiany były nieuniknione. - W obecnie funkcjonujących strukturach, nie jesteśmy w stanie wygospodarować większej liczby patroli. Tylko dzięki tej reorganizacji zyskamy więcej patroli. Dzisiaj z wszelkich ankiet wynika, że mieszkańcy powiatu czują się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, ale najbardziej obawiają się piratów czy nietrzeźwych kierowców. Bezpieczeństwa w tym zakresie nie poprawi tabliczka z napisem ?Posterunek Policji?. To muszą być policjanci w terenie. Wiemy jak zachowują się kierowcy w momencie, gdy pojawi się patrol. Nietrzeźwy nie wyjedzie, a pirat zwolni ? dodaje.
Od połowy grudnia likwidacja 5 etatów kierowniczych w posterunkach i 5 etatów w służbie kryminalnej zwiększy możliwości patrolowe policji. Tych całodobowych ma być zdecydowanie więcej. Czas oczekiwania po wezwaniu mundurowych też ma być krótszy. Ważnym elementem kontaktu z mieszkańcami mają być nadal dzielnicowi. Wkrótce zostaną wyposażeni w służbowy telefon, który będzie rozpowszechniony wśród mieszkańców danej gminy.
Jakie konkretnie zmiany są planowane?
W Łaskarzewie będzie działał jedyny komisariat policji. W trybie całodobowym służbę będzie pełniło 22 funkcjonariuszy. Jednostce będzie podlegały łaskarzewskie samorządy oraz gminy Sobolew i Maciejowice. Posterunek w Żelechowie (17 osób) zasięgiem obejmie także gminę Miastków Kościelny. 18 funkcjonariuszy zostanie przydzielonych do posterunku w Pilawie (obszar gmin Pilawa i Parysów). Samodzielnymi posterunkami, tak jest to obecnie, zostają jednostki w Trojanowie i Wildze z obsadą 6 etatów każdy. Gminy Garwolin, Borowie i Górzno będą podlegały pod naczelnika sekcji prewencji komendy w Garwolinie.
W porównaniu z obecną strukturą z Parysowa, Miastkowa Kościelnego, Sobolewa, Maciejowic i Borowia zostaną zlikwidowane posterunki policji.
Szczegóły na załączonej mapie.
łk
Napisz komentarz
Komentarze