środa, 27 listopada 2024 17:29
Reklama

Patriotyzm kiedyś i teraz

Nad różną wymową patriotyzmu zastanawiali się uczestnicy debaty w garwolińskim ekonomiku. Młodzież nie była skora do rozmowy, więc spotkanie przerodziło się w konferencję. ?Patriotyzm wczoraj a dziś ? konfrontacja pokoleń? ? pod takim hasłem wczoraj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbyła debata. Była to część projektu ?Spotkania pokoleń w powiecie garwolińskim? realizowanego przez stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa. - Zbliża się Święto Niepodległości 11 listopada. Chcemy postawić sobie pytanie, czym różni się ten patriotyzm wczorajszy, który jest utożsamiany z walką i przelewaniem krwi, od tego współczesnego ? rozpoczęła wicedyrektor szkoły Ewa Toporkiewicz.

Jak się później okazało współczesna młodzież o patriotyzmie nie chce rozmawiać. Stwierdzenie jednego z uczniów, że takie poczucie jest potrzebne było jedynym zdaniem, które padło od ponad setki uczniów ZSP 1, ZSP 2 i LO zgromadzonych w auli ekonomika.

Nieco więcej o patriotyzmie młodych ludzi można się było dowiedzieć z ankiety przeprowadzonej w szkole. W badaniu ponad 90 proc. ankietowych jest dumnych z bycia Polakiem. Dla podobnej grupy losy Polski są ważne. Zdecydowana większość ankietowanych obchodzi święta narodowe. Przykładem największych patriotów są powstańcy Warszawy. Ojczyzna i szacunek do niej to hasła, z którymi młodym ludziom patriotyzm kojarzy się najlepiej. W pytaniu o organizacje, które najlepiej propagują patriotyzm, blisko 70 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. Najwięcej tych zdecydowanych wskazało Związek Harcerstwa Polskiego.

Tyle o pojmowaniu patriotyzmu przez młodych. ? Wszystkie moje młodzieńcze lata były zmarnowane, alej jestem z tego dumny. Cieszę się, że udało mi się przeżyć to wszystko. Chyba rozumiem to, że wy młodzi nie chcecie rozmawiać o patriotyzmie. Żyjecie w innych czasach ? mówił Czesław Goleniewski, jeden z kombatantów zaproszonych na spotkanie.

Wśród prelegentów debaty, która przerodziła się w konferencję, byli goście spoza Garwolina. O patriotyzmie na przestrzeni wieków mówił prof. Janusz Wrona z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wspomnieniami na temat wzruszających momentów z pracy korespondenta wojennego dzielił się dr Dariusz Kuziel. Na temat m.in. roli kościoła katolickiego w kształtowaniu postaw patriotycznych wypowiadał się ks. Leszek Dąbrowski, wikariusz garwolińskiej parafii MB Częstochowskiej.

Wśród gości spotkania byli m.in. starosta Marek Chciałowski, przewodnicząca rady powiatu Urszula Zadrożna, burmistrz Tadeusz Mikulski, asystentka poseł Stanisławy Prządki Halina Ziędalska, wiceprezes Wspólnoty Powiatowej Zbigniew Marciniuk, dyrektor ZSP 2 w Garwolinie Ewa Flaga, kierownik wydziału oświaty starostwa Jerzy Duchna. Debata została zainicjowana dzięki nauczycielowi historii w ZSP 1 Markowi Piotrowskiemu.

łk


Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz

Patriotyzm kiedyś i teraz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

komentator 14.11.2012 13:45
W 20 - cia lat po Okrągłym Stole mamy wreszcie , tak oczekiwaną niepodległość.Każdy z nas walczył o Nią , tak jak umiał.Każda z tych dróg, i ta z lewa i ta z prawa prawa , była słuszna.Mamy i nosimy swój patriotyzm w sercu.To taka postawa ,która wszystkich winna łączyć, a nie różnić.Umiejmy wznieść się ponad wszelakie podziały, w imię dobra jakim jest Najjaśniejsza RP.To dla niej szukajmy takich rozwiązań,które pozwolą wspólnie budować Jej przyszłość.Cenna inicjatywa Wspólnoty Powiatowej mnie osobiście cieszy.I oby było ich więcej.Oponenci zawsze szukają " dziury w całym" ,ponieważ nauczyli się tylko krytykować.To najłatwiej zawsze robić.

ola 10.11.2012 15:25
I autorzy i komentatorzy, moim zdaniem, mylą pojęcia mieszając politykę z patriotyzmem. Ci z lewa be a ci z prawa cacy albo odwrotnie. Młodzież jak młodzież jest zdezorientowana o co w tym wszystkich chodzi, dlatego nie ma zdania. Kiedyś było prościej i jasniej. Patriotyzmu uczono nas w domu, z książek których nie czytało się z obowiązku, mądrzy nauczyciele potrafili kształtować postawy młodych ludzi. Pomimo totalitarnego systemu potrafili nam przekazać to co dla nas jest najważniejsze i nauczyli nas myśleć. A dziś rodzice nie maja czasu na takie rzeczy.Zresztą co to takiego patriotyzm jak liczy się tylko kasa. Książek się nie czyta a nauczycieli mamy takich jakich mamy. Książki do nauki są pokrętne a media robią skutecznie wodę z mózgu młodym i tak już tym wszystkim zniechęconym. A przypisywanie łatek kombatantom delikatnie mówiąc jest smutne. Biedna ta Polska. Biedna ta młodzież.

popotajka 10.11.2012 15:06
Uwaga! Przeszedł! Koma trzy!" Ktoś biegnie po schodach. zasnęły gdzieś drzwi. jeden może dwa wybuchy to rośnie, Głos syren, wznosi się jęk: "Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!" I cisza. Gdzieś z góry Brzęczy, szumi i drży. I pęka huk . Raz, dwa, trzy. Seria bomb. To gdzieś dalej. Nie ma obawy . Pewnie Praga. A teraz bliżej, Tuż, tuż. Krzyk jęk, I cisza, cisza, która się wzmaga. "Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm dla miasta Warszawy!" Nie, tego alarmu nikt już nie odwoła. Ten alarm trwa. Wyjcie, syreny! Bijcie, werble, płaczcie, dzwony kościołów! Niech gra Orkiestra marsza spod Wagram, Spod Jeny. Chwyćcie ten jęk, regimenty, Bataliony, armaty i tanki, Niech buchnie, Niech trwa W płomieniu świętym "Marsylianki"! Alarm dla miasta Warszawy Kiedy w południe ludzie wychodzą z kościoła, Kiedy po niebie wiatr obłoki gna, Kiedy na Paryż ciemny spada sen, Któż mi tak ciągle nasłuchiwać każe? Któż to mnie budzi i woła? Słyszę szum nocnych nalotów. Płyną nad miastem. To samoloty. Płyną zburzone kościoły, Ogrody zmienione w cmentarze, Ruiny, gruzy, zwaliska To Alarm dla miasta Warszawy Ulice i domy znajome z dziecinnych lat, Traugutta i Świętokrzyska, Cicha i Nowy Świat. i płynie miasto na skrzydłach sławy, I spada kamieniem na serce. Do dna. Ogłaszam alarm dla Polski i miasta Warszawy"

Trzon 09.11.2012 20:13
Trzon miejscowej Wspólnoty powiatowej to ludzie lewicy z dawnymi sekretarzami PZPR.ich ideolodzy strzelali , więzili i zsyłali na katorkige nawet obecnych na zdjeciach działaczy walczących o wolna polskie. wiec co ci prawdziwi kombatanci tam robią wśród następców PZPR-owców to kpina z patriotyzmu. Jak widać wielu młodych ludzi miało inne zdanie niż organizatorzy wiec milczała. natomiast prominenci zaprezentowali się wyśmienicie , pchając się przed mikrofon czy kamerę. Tak sie robi politykę z bestii wychodzi się na gołębia, może ktoś w to uwierzy.

tora tora 09.11.2012 19:11
Panowie kombatanci wykorzystano was by wspólnota powiatowa zaistniała w ekonomiku . Historia zatoczyła koło znów czerwoni zarzadzają ta placówka brakuje tylko tow ptaszka paru generałów i mamy powtórkę PRL bis.

Ulamata. 09.11.2012 15:20
Na takie pogadanki powinni byc zapraszani kombatanci Co mogą o tych dniach wiedzieć ludzie którzy nie walczyli o wolność Polski . Wspólnota Powiatowa przypisuje sobie prawo nauki patriotyzmu tylko którego , lewicowego czy prawicowego sa to zasadnicze róznice . Wolność po drugiej wojnie była sowiecka. na czele z PZPR Dzis istnieje jako siła poliltyczna zniewalająca Polske wiec o co tu chodzi?Prawicowcy zwiazani z Ruchem wyzwolenczym Prawicy to Piłsudczycy i obecne partie prawicowe czyżby znów pranie mózgów,by zamieszać w głowach O co tu chodzi. Wspólnota powiatowa to stowarzyszenie lewicowe nie widac ich działaczy na uroczystościach patriotyczniych w Garwolinie ani w kosciele

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama