Jak się później okazało współczesna młodzież o patriotyzmie nie chce rozmawiać. Stwierdzenie jednego z uczniów, że takie poczucie jest potrzebne było jedynym zdaniem, które padło od ponad setki uczniów ZSP 1, ZSP 2 i LO zgromadzonych w auli ekonomika.
Nieco więcej o patriotyzmie młodych ludzi można się było dowiedzieć z ankiety przeprowadzonej w szkole. W badaniu ponad 90 proc. ankietowych jest dumnych z bycia Polakiem. Dla podobnej grupy losy Polski są ważne. Zdecydowana większość ankietowanych obchodzi święta narodowe. Przykładem największych patriotów są powstańcy Warszawy. Ojczyzna i szacunek do niej to hasła, z którymi młodym ludziom patriotyzm kojarzy się najlepiej. W pytaniu o organizacje, które najlepiej propagują patriotyzm, blisko 70 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. Najwięcej tych zdecydowanych wskazało Związek Harcerstwa Polskiego.
Tyle o pojmowaniu patriotyzmu przez młodych. ? Wszystkie moje młodzieńcze lata były zmarnowane, alej jestem z tego dumny. Cieszę się, że udało mi się przeżyć to wszystko. Chyba rozumiem to, że wy młodzi nie chcecie rozmawiać o patriotyzmie. Żyjecie w innych czasach ? mówił Czesław Goleniewski, jeden z kombatantów zaproszonych na spotkanie.
Wśród prelegentów debaty, która przerodziła się w konferencję, byli goście spoza Garwolina. O patriotyzmie na przestrzeni wieków mówił prof. Janusz Wrona z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wspomnieniami na temat wzruszających momentów z pracy korespondenta wojennego dzielił się dr Dariusz Kuziel. Na temat m.in. roli kościoła katolickiego w kształtowaniu postaw patriotycznych wypowiadał się ks. Leszek Dąbrowski, wikariusz garwolińskiej parafii MB Częstochowskiej.
Wśród gości spotkania byli m.in. starosta Marek Chciałowski, przewodnicząca rady powiatu Urszula Zadrożna, burmistrz Tadeusz Mikulski, asystentka poseł Stanisławy Prządki Halina Ziędalska, wiceprezes Wspólnoty Powiatowej Zbigniew Marciniuk, dyrektor ZSP 2 w Garwolinie Ewa Flaga, kierownik wydziału oświaty starostwa Jerzy Duchna. Debata została zainicjowana dzięki nauczycielowi historii w ZSP 1 Markowi Piotrowskiemu.
łk
Napisz komentarz
Komentarze