Wystąpienie zakończyło spojrzenie na folklor tej niedużej gminy i żywa dyskusja, w trakcje której próbowano odnaleźć podobieństwa i różnice między regionem Parysowa i Maciejowic. Jak się okazało czynnikiem spajającym obie gminy jest kultura żydowska, obecna w historii okolic tych miejscowości. Kazimiera Rutkowska, twórczyni ludowa z Łukówca, opowiadała oraz śpiewała o kulturze ludowej i tradycji. Zaprezentowała również swoje prace rękodzielnicze - bieżniki i serwety wykonane na szydełku.
Gośćmi honorowymi spotkania byli: prezes Zarządu Głównego Uniwersytetów Ludowych Zofia Kaczor-Jędrzycka, wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński, zastępca wójta Anna Krogulec, wieloletni dyrektor Liceum w Sobolewie Włodzimierz Kostecki oraz Roman Mazek, historyk, autor książki ?Parysów do końca XVIII wieku. Parafia, miasto, sanktuarium?.
Ponieważ spotkanie odbyło się na dzień przed beatyfikacją Jana Pawła II, nie mogło zabraknąć także wspomnień jego osoby. Prezes TUL wspominała papieża Polaka oraz jego nauki i uniwersalne wskazówki pokazujące jak żyć. Wszyscy uczestnicy spotkania przekazali sobie światełko pokoju i we wspólnym śpiewie w symboliczny sposób oddali hołd błogosławionemu. Wręczono także nagrody w konkursie wiedzy o Janie Pawle II ?Santo Subito?, który odbył się 19.04 w gimnazjach gminy Maciejowice. Zwycięzca konkursu, Rafał Lis, odebrał z rąk dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach nagrodę książkową.
Na zakończenie tej edycji Uniwersytetu Ludowego wystąpiły Wróblanki z KGW Wróble ze swoim teatrem obrzędowym ?Ustalenie ornalii?.
oprac. jd
Napisz komentarz
Komentarze