Okręgi po nowemu
- Założenie było takie, aby okręgi przydzielić według struktur zamieszkania i nie dzielić dużych osiedli ? wyjaśniał sekretarz magistratu Cezary Tudek, odpowiedzialny za opracowanie burmistrzowskiej propozycji podziału.
Swój projekt przedstawili radni Stowarzyszenia dla Garwolina. Jedną ze zmian, w porównaniu z wyjściową koncepcją burmistrza, było dołączenie do okręgu niskiej zabudowy domów m.in. przy ul. II Armii WP trzech bloków osiedla Stacyjna. ? Po dołączeniu niskiej zabudowy, duże osiedle jakim jest Stacyjna może mieć dwóch radnych ? wyjaśniał szef klub SdG Michał Rękawek. ? Chcieliśmy wyrównać także normę przedstawicielstwa, tak aby liczba mieszkańców w okręgach była w miarę równa ? dodał.
Inne intencje radnym SdG przypisał klub Teraz Garwolin. ? Zmiany wniesione przez radnych posiadających większość w radzie zaburzają ideę podziału na dzielnice i zbiorowości lokalne, wprowadzając w zamian zwykłą arytmetykę wspieraną interesem politycznym ? przedstawiał stanowisko szef klubu TG Marek Łagowski.
Zanim doszło do głosowania na możliwe paradoksy związane z podziałem według SdG zwrócił uwagę Jacek Zowczak. Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 stwierdził, że teoretycznie osiedle domków przy ul. II Armii WP może zostać bez radnego.
Ostatecznie za podziałem po zmianach głosowali radni SdG i Antonii Frąckiewicz (9 radnych), solidarnie od głosu wstrzymało się 6 radnych TG.
Graficzne ujęcie propozycji burmistrza w galerii na zdjęciu nr 1, to po zmianach przedstawionych przez SdG na zdjęciu nr 2. Wykaz ulic nowych okręgów, dostępny jest TU.
Pozostałe wieści z sesji
Sesja rozpoczęła się od gromkiego ?Sto lat!? dla burmistrza Tadeusz Mikulskiego, który obchodził imieniny.
Na początku obrad wystąpił hm. Zbigniew Winiarek. Komendant ZHP Hufca Orłów w Garwolinie przedstawił w kilku punktach działalność organizacji, która skupia w sobie ponad 500 osób, w 24 drużynach i trzech klubach. 2013 będzie szczególnym rokiem dla garwolińskich harcerzy. Wtedy przypadnie 100. rocznica zawiązania się harcerstwa na Ziemi Garwolińskiej. Śmiałym marzeniem harcmistrza Winiarka jest powstanie w mieście Domu Harcerza.
Spośród 15 radnych miejskich jedynie 6 wypełniło oświadczenie majątkowe bezbłędnie. Do pozostałych 9 autorstwa Marka Jańca, Michała Rękawka, Antoniego Frąckiewicza, Józefa Jędrzejczaka, Sławomira Michalika, Krzysztofa Ostrowskiego, Krzysztofa Wielgosza, Beaty Żak Urząd Skarbowy w Garwolinie miał uwagi. Wszystkie uchybienia miały charakter formalny.
11 zł ? tyle miasto zapłaciło za jeden egzemplarz albumu ?Garwolin w dawnej i współczesnej fotografii?. Łącznie na taką formę promocji magistrat wydał 39 tys. zł. W obiegu jest 3,5 tys. egzemplarzy albumu.
łk
Napisz komentarz
Komentarze