218 lat temu w nocy 9/10 października o świcie stoczono nierówną walkę. Początek do starć dały strzały armatnie na skraju Oronnego. Pięciogodzinna bitwa zakończyła się klęską Polaków. Ranny Kościuszko dostał się do niewoli rosyjskiej.
- Klęska pod Maciejowicami była śmiertelnym ciosem dla Rzeczypospolitej Polskiej. Tamto pokolenie, które dumnie walczyło o wolność, swobodę i niepodległość Polski, zostało pozbawione nadziei. Propaganda zaborców po upadku insurekcji przypisywała Kościuszce niesłusznie słowa ?Finis Polonia? - ?Koniec Polski?, licząc, że nastąpi to w niedługim czasie. Wszyscy, którzy źle życzyli Polsce, przeliczyli się. Kolejne pokolenia Polaków udowodniły, co dla nich znaczy ojczyzna i ich dobro ? podkreślał wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński.
Włodarz zwrócił się do młodych uczestników rajdu. Podkreślał, aby to pokolenia nie płaciło tak wysokiej ceny swojemu krajowi jak prawie 4000 żołnierzy poległych pod Maciejowicami. - Wasza obecność jest dowodem na to, że szanujecie swoją przeszłość taką jaka jest. Ta przeszłość to wielkie zwycięstwo i klęski. Z jednego i drugiego faktu można się wiele nauczyć. Słowa Polak i Polska niech będą słyszalne w każdym zakątku kraju, zjednoczonej Europy i świata ? zaznaczał. - Obyśmy nigdy nie zatracili ducha i wiary w sukces ? zakończył.
Głos zabrali także starosta Marek Chciałowski, który do Maciejowic przyjechał z zastępcą Stefanem Gorą. Do młodzieży skierował swoje słowa poseł Grzegorz Woźniak. W imieniu poseł Stanisławy Prządki list odczytała Halina Ziędalska.
Po odczytaniu apelu poległych złożono kwiaty pod pomnikiem wodza insurekcji. Wśród delegacji byli przedstawiciele m.in. władz samorządowych, kościoła, służb mundurowych, ambasady Białorusi w Polsce, szkół i jednostek samorządowych z gminy Maciejowice. Spośród wójtów nad Wisłę przyjechał jedynie włodarz Sobolewa Andrzej Koszutski, któremu towarzyszył przewodniczący rady gminy Leszek Urawski.
Wartę pod pomnikiem, oprócz harcerzy, pełnili także żołnierze z Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej. Wieczorem na płycie miejscowego boiska zagrały zespoły Cegła i Grafit. Najlepszą grupą rajdowa na wczorajszej trasie okazała się, po raz kolejny, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie.
Na początku przyszłego tygodnia więcej zdjęć z trasy rajdu oraz relacja z pozostałych imprez w ramach obchodów kościuszkowskich.
łk
Napisz komentarz
Komentarze