? Ja sama sobie nie wierzę, że taką gehennę mogłam przez sześć lat przeżyć ? wyznaje Helena Majewska, która jako kilkunastoletnia dziewczynka została zesłana na Wschód. ? Człowiek miał nadzieję, że przeżyje i wróci i gdyby nie ta nadzieja nie przeżylibyśmy ? wspomina Henryk Hyżyński. Zarówno program przygotowany przez nauczycielki Ewę Pawełek i Edytę Pasik jak i wspomnienia kombatantów wzruszyły przybyłych gości i młodzież.
Wczoraj wielokrotnie podkreślano, że mamy wielkie szczęście, że żyjemy w wolnej Polsce. Zawdzięczając to takim ludziom jak członkowie Armii Krajowej, którzy poświęcili własną młodość, często własne życie w obronie ojczyzny. - Żeby Polska była wolna potrzeba było państwa udziału, heroizmu, niezłomności, pracy i wiary, że Polska będzie niepodległa. Tego co państwo przeżyliście nie da się opisać słowami ? podsumował Marek Chciałowski wręczając kombatantom książki o historii Ziemi Garwolińskiego ?Wierni Bogu i Ojczyźnie?. Starosta zapowiedział, że sztafeta pokoleń będzie kontynuowana w innych szkołach na terenie powiatu garwolińskiego ? Chciałbym, żeby chociaż raz w miesiącu w każdej szkole odbywały się takie spotkania - mówił.
Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wieńców pod pomnikiem poległych i pomordowanych żołnierzy AK Obwodu ?Gołąb?. O 17.30 została odprawiona msza święta w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego.
Magda Gałązka
fot. łk
Napisz komentarz
Komentarze