Problem związany jest z istnieniem algorytmu przeliczania przez centralny oddział NFZ środków, który jest szczególnie niekorzystny dla naszego województwa. ? Ten algorytm obowiązuje od 2009 roku, ale do tej pory był niwelowany dzięki uruchamianiu przez NFZ rezerwy centralnej. W związku ze zmianami we władzach NFZ istnieje realna szansa, że tym razem ten mechanizm nie zadziała i ta różnica w środkach dotknie przede wszystkim lecznictwa szpitalnego ? tłumaczy radny.
Co to będzie realnie oznaczać dla pacjentów chociażby garwolińskiego szpitala. Dyrektor zapowiada, że jeśli czarny scenariusz się spełni będzie to oznaczało zdecydowane pogorszenie sytuacji finansowej szpitala, wydłużenie kolejek w oczekiwaniu do specjalistów, ograniczenie dostępności usług, a być może nawet rezygnacja z niektórych rodzajów prowadzonej dotychczas działalności.
Mazowsze drugiej kategorii
Z planami NFZ nie zgadzają się między innymi Związek Pracodawców ? Mazowieckie Porozumienie Szpitali Powiatowych. Tym bardziej, że wszystkie województwa, z wyjątkiem Mazowsza, otrzymają według planów więcej pieniędzy niż w roku 2012, a Mazowsze ? mniej. ?Dynamika wzrostu nakładów na poszczególne oddziały ? średnia krajowa to 102,32 proc. w stosunku do planu ostatecznego na rok 2012. Województwo mazowieckie otrzymało jako jedyne w Polsce propozycję poniżej 100 proc., tj. 97,31 proc.? ? czytamy w informacji związku.
Swój sprzeciw wyrazili też starostowie województwa mazowieckiego, którzy obradowali kilka dni temu na Konwencie Powiatów Województwa Mazowieckiego. Apelujemy do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o pilne podjęcie działań mających na celu zapewnienie stabilizacji finansowej podmiotów leczniczych poprzez zagwarantowanie środków finansowych przez Mazowiecki Oddział NFZ na realizację przez te podmioty świadczeń medycznych w oparciu o rzeczywiste potrzeby zdrowotne mieszkańców Mazowsza. Sytuacja finansowa szpitali powiatowych systematycznie, z roku na rok pogarsza się. Jeśli nie nastąpią zmiany, rok 2013 będzie krytycznym dla ich działalności (?)Samorządy powiatowe nie posiadają środków budżetowych pozwalających zrekompensować straty szpitali wynikające z niedoszacowania środków na realizację świadczeń otrzymywanych z NFZ. Sytuacja ta dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych, niezależnie od formy prawnej funkcjonowania - spzoz czy spółka ? argumentowali uczestnicy konwentu.
Co marszałek oraz radny sejmiku Krzysztof Żochowski mówili podczas ostatniej sesji? Zobacz film
Justyna Dybcio
Napisz komentarz
Komentarze