Wczoraj wielokrotnie podkreślano, że śmierć tylu polskich obywateli miała swoje znaczenie ? Świat chciał o tym zapomnieć, zasypać doły piachem, zasadzić lasem, aby nikt się o tym nie dowiedział. Próby zatarcia śladów nie powiodły się. W 70. rocznicę delegacja naszego narodu udała się do Katynia, aby oddać hołd bohaterom, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu. Pojechali pokłonić się nad ich grobami , jednak nikt nie spodziewał się, że ten pokłon będzie aż tak głęboki i głośny, że wreszcie świat usłyszy o dołach, o tragedii katyńskiej ? mówił ks. prałat Sławomir Niewęgłowski, proboszcz parafii z Lublina. ? Te tablice są dla pokoleń, są przypomnieniem i wezwaniem byśmy wiedzieli, jakie drogi prowadzą do prawdy i wolności ? dodał.
W uroczystym odsłonięciu tablic pamiątkowych oraz poświęceniu krzyża wzięły udział rodziny katyńskie i smoleńskie m.in. Ewa Błasik, Barbara Stasiak oraz Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginał w Smoleńsku. A także krewni bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy i strażacy złożyli przed pomnikiem wiązanki kwiatów.
- Przeżywamy dzisiaj piękne i doniosłe chwile, nad łaskarzewskim rynkiem górują dwa krzyże, które są nie tylko pamiątką. Dla nas młodszych to znak, że są wartości o które warto i trzeba walczyć, za które nie ma najwyższej ceny - podkreślała Lidia Sopel Sereja Burmistrz Łaskarzewa. Nie zabrakło wzruszeń i podziękowań księdzu Edmundowi Szarkowi, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Łaskarzewie, któremu za zorganizowanie tej uroczystości dziękowały rodziny i bliscy ofiar. ? W imieniu Ruchu Społecznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i córki prezydenta chciałbym podziękować, że pamiętacie o tych którzy odeszli, którzy zginęli za wartości, które wszyscy wyznajemy czyli Bóg, honor, ojczyzna ? mówił poseł Adam Kwiatkowski, który w dniu katastrofy, czekał na delegację w Smoleńsku.
- Dzięki i wielki pokłon od tych wszystkich, których bliscy zginęli, za pamięć. Gdy nie pamiętają ci, którzy rządzą, tę pamięć muszą podjąć mieszkańcy, naród. Takich tablic w Polsce i na świecie jest ponad 2 tysiące, a nie ma pomnika w Warszawie, a to byli najwięksi Polacy w dziejach, oddający życie w służbie dla ojczyzny. ? zauważył Andrzej Melak.
Magda Gałązka
Napisz komentarz
Komentarze