poniedziałek, 30 września 2024 07:17
Reklama

73. rocznica bombardowania Garwolina

Po bombardowaniu Garwolina, które miało miejsce 8 września 1939 roku miasto zamieniło się w ruinę, wiele osób zginęło. Ci, którzy przeżyli stracili dorobek całego życia, swoich bliskich a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Dokładnie w 73. rocznicę tych wydarzeń Garwolin uczci ich pamięć. Z okazji obchodów 73 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i bombardowania Garwolina, starosta powiatu garwolińskiego, burmistrz miasta, Wojskowy Komendant Uzupełnień oraz organizacje kombatanckie zapraszają 8 września wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystości.
0 9.30 na cmentarzu wojskowym zostaną złożone kwiaty. Kolejnym punktem programu będzie msza św., która zostanie odprawiona w kolegiacie w intencji ojczyzny. Dalsze obchody będą miały miejsce w Centrum Sportu i Kultury, gdzie uczniowie z ZSP im. Bohaterów Westerplatte wystąpią w części artystycznej.

Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa pt. ? Garwolin przed i po wrześniu 1939r.?, przygotowana przez Fundację Sztafeta na placu przed kolegiatą.

mg


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
konio 07.09.2012 19:57
Bombardowanie miasta odbyło się właśnie nimi ,stąd dla każdego miłośnika militariów jasnym jest terrorystyczny aspekt nalotu, podobnie jak wcześniej na Frampol a później Warszawę (chodzi m i o bombardowania z 1939).Do rażenia celów wojskowych najlepsze są bomby burzące i odłamkowe.Co prawda w Garwolinie mieścił się Ośrodek Zapasowy Kawalerii (dowódca Bór Komorowski ),aczkolwiek 8 września sytuacja militarna była tak tragiczna ,że w mieście mogli plątać się jacyś maruderzy z rozbitych jednostek WP aczkolwiek nie było mowy aby formować nowe oddziały (jedynym "usprawiedliwieniem " bombardowania w niewielkim stopniu zresztą ,jeżeli tak to można nazwać, jest fakt ,że Niemcy mogli o tym nie wiedzieć) to czyniono na wschodzie w oddaleniu od działań wojennych.Co prawda na Koszary spadła bomba lecz spalenie magazynów i zdaje się jednej stajni wynikało z przeniesienia się ognia po bombardowaniu.W aspekcie terrorystycznego celu bombardowania Garwolina upewnia mnie też osoba dowodzącego flotą powietrzną z której pochodziły samoloty wykonujące to "zadanie" -Wolfram von Richthofen (nie mylić z czerwonym baronem Manfredem) to łajdak i brutalny zbrodniarz wojenny9wieluń to też jego "zasluga") który uciekł Amerykanom spod stryczka umierając w lipcu 1945 na raka mózgu.Pozdrawiam!!!!konio

Darek 07.09.2012 18:42
o i to mi się podoba a nie jakaś wioska .

Sobol. 07.09.2012 17:56
największa WIOSKA to Wola Rebkowska. Garwolin w 1939 roku był miastem.to dla tych co przybyli do miasta z okolicznych WIOCH.. Pierwsza bomba spadajaca na miast Garwolin spadła w rejonie koszar ówczesnych, nastepna była zapalajaca i podpaliła szereg budynków ,nastepnego dnia równiez było babardowane miasto Garwolin .CDN.

dokidoki 07.09.2012 15:41
Czyli koszary zostaly zniszczone i odbudowane? Obiło mi się o uszy, że chodziło raczej o sprawdzenie co dzieje się, kiedy bombardowane jest miasto o zabudowie drewnianej, dlatego tego typu domy były przede wszystkim zniszczone. Jeżeli ktoś mógłby podzielić się potwierdzoną wiedzą na ten temat...

Marek 07.09.2012 13:33
Teren koszar 1 pułku strzelców konnych. A przy okazji tez budynki cywilne.

AM 07.09.2012 07:17
Do organizatorów: dobrze, że upamiętniacie to wydarzenie sprzed 73 lat, ale dlaczego wydarzenie z 1939 r. ilustrujecie na plakatach sylwetką żołnierza USArmy z II wojny światowej. Świadczy o tym wzór hełmu (takich Polacy w 1939 r. nie mieli), bagnet na karabinie (jego wzór i mocowanie). Wiem, że to szczegóły widoczne dla niektórych, ale Polacy mieli naprawdę piękne mundury w 1939 np.: ułan w hełmie wz. francuskiego (choć nasz 1PSK już takich wtedy nie używał)

No 07.09.2012 06:56
To smutna rocznica. Czy ktoś ma wiedzę, po co Garwolin był niszczony? Przecież wtedy to była tylko wioska z kilkunastoma domami.

Reklama
Reklama
Reklama