Obchody Święta Wojska Polskiego i Czynu Chłopskiego rozpoczęły się tradycyjnie od uroczystej Mszy Św., sprawowanej w Kolegiacie p. w Przemienienia Pańskiego w Garwolinie w intencji całej ojczyzny. Następnie uczestnicy obchodów na czele z przedstawicielami władz samorządowych i instytucji udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone kwiaty. Minutą ciszy uczczono tych, którzy polegli, walcząc w obronie ojczyzny.
O walce i bohaterskich postawach mówiono wczoraj nie raz. ? Żyjemy w pełni demokratycznej Polsce, jednak ciągle musimy walczyć. Już nie dosłownie, zbrojnie, dziś nasza walka powinna polegać na codziennej pracy. Wykonując nasze obowiązki, niekiedy nudne i męczące przyczyniamy się do rozwoju państwa, powiatu, gminy i każdej innej lokalnej społeczności. Pozycja Polski w dużym stopniu zależy od rozwoju gospodarczego, a na to każdy z nas ma wpływ ? podkreślał starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury, gdzie przybyli goście mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczennice Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie pod dyrekcją Radosława Mitury. Obchodom towarzyszyła także wystawa pt. ? Śladami naszych ojców. Wieś w czarno- białej fotografii? z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
- Święto Wojska Polskiego obchodzimy na cześć wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. Zaś Święto Czynu Chłopskiego związane jest z masowym, bohaterskim udziałem polskich chłopów w walce o niepodległość w Bitwie Warszawskiej. W dniu dzisiejszym nie możemy zapomnieć o polskich żołnierzach, którzy służbą pełniąca za granicami państwa niosą nadzieję na pokój ludziom dotkniętym konfliktami zbrojnymi ? przypominał Jarosław Kargol, dyrektor CSiK w Garwolinie.
Ponadto przy okazji Święta Wojska Polskiego, decyzją prezydenta R, Gwiazdą Afganistanu za nienaganną służbę w polskim kontyngencie wojskowym odznaczony został Robert Rodak. ? Wręczamy dziś to odznaczenie, gdyż Robert Rodak nie był obecny podczas odznaczeń w czasie pierwszych wręczeń, gdzie wyróżnił go prezydent Lech Kaczyński ? wyjaśniał ppłk Mirosław Łyżwa, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie.
Podczas wczorajszej uroczystości awansowano na wyższe stopnie wojskowe trzech żołnierzy z Niezależnego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, niepodlegających obowiązkowi służby wojskowej. Decyzją ministra obrony narodowej mianowano: na st. sierżanta ? sierżanta Eugeniusza Zająca, na st. kaprala ? kaprala Eugeniusza Popisa, na mł. chorążego ? st. sierżanta Mariana Królika. Ponadto srebrnym medalem za zasługi dla obronności kraju odznaczono: Jana Jaskólskiego, Mariana Królika, Eugeniusza Popisa, Adama Wiścickiego, Eugeniusza Zająca.
Organizatorami uroczystości był: Zarząd Powiatu Garwolińskiego, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie, Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, ponadto udział wzięli parlamentarzyści, władze samorządów lokalnych, wójtowie i burmistrzowie.
Magda Gałązka
Napisz komentarz
Komentarze