czwartek, 21 listopada 2024 14:06
Reklama

Wywieś Flagę Mazowsza

Flaga Mazowsza integruje i jest symbolem dumy dla każdego Mazowszanina. Każdy z nas może z niej swobodnie korzystać i umieścić np. przed swoim domem. Dobrą okazją, by to uczynić jest 11 listopada. Obok flagi Polski wywieśmy flagę województwa mazowieckiego, regionu, w którym żyjemy.

  – Flaga to symbol, który jednoczy – przekonuje marszałek Adam Struzik. – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Flaga województwa mazowieckiego to flaga nam najbliższa. Pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy i nauki. 

Historia flagi Mazowsza

Flaga Mazowsza przedstawia białego orła o złotych szponach i dziobie. Orzeł umieszczony jest po lewej stronie prostokątnego płata czerwonej tkaniny. Współczesny wygląd flagi nawiązuje do herbu książąt mazowieckich z dynastii Piastów, którego dzieje sięgają XIII wieku. Przez stulecia ów symbol trwał w świadomości Polaków, choć burzliwe losy naszego narodu i czasy zaborów sprawiły, że nie zawsze mógł zajmować należne mu miejsce. 

Wywodząca się z kontekstu historycznego sylwetka orła została zaprojektowana przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha. Ostateczne zatwierdzenie wyglądu flagi herbowej województwa mazowieckiego nastąpiło w 2006 roku, a dokonała tego działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisja Heraldyczna.

Flagę województwa umieszcza się przy lub na budynkach, w których znajdują się siedziby organów samorządu województwa oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Flagę wywiesza się również w innych miejscach, dla podkreślenia doniosłego charakteru świąt państwowych i wojewódzkich, a także uroczystości lub rocznic tej rangi. Flaga województwa towarzyszy również dniom żałoby ogłoszonej przez władze państwowe lub wojewódzkie. 

Estetyka flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego flaga Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. – To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kamala 08.11.2024 13:28
Członkini? A czemu nie Hujinia zarządu województwa?

bedok 08.11.2024 09:43
Dla mnie flaga Mazowsza nie jest symbolem dumy i nie zamierzam jej wywieszać. Jedyne z czym mi się kojarzy to rozbicie dzielnicowe i nie można ponownie do tego dopuścić. Propagowanie regionów służy tylko naszym wrogom którzy chcą żebyśmy się podzielili i walczyli między sobą. Była już podjęta próba w sejmie uznania języka śląskiego przez koalicję 13 grudnia ale na szczęście prezydent to zawetował. Tylko białoczerwona flaga i tylko język polski bo Polska jest krajem unitarnym a nie federalnym jak np. Niemcy czy USA.

Ochłoń 08.11.2024 12:51
Co za łeb.. To idąc tym tokiem rozumowania małego człowieka trzeba zakazać gwary, strojów regionalnych.. Bo przecież wszyscy jesteśmy tacy sami.. Komuno wróć? A jestem prawicowcem 🙂

Znów to samo 08.11.2024 14:03
My wiemy ty tylko uznajesz Rycerzy Maryi i takie tam. Wtedy Ci nie przeszkadza, że Rycerzem (Żołnierzem) jest nazywany ktoś kto Nim nie jest.

Również Bedok 08.11.2024 14:23
Wręcz przeciwnie. Polska jest krajem złożonym z różnych kultur. Imponują mi ludzie kultywujący regionalne kultury. Świadczy to właśnie o ich patriotyzmie. Są przywiązani do ziemi i do Państwa w którym mieszkają. Ślązacy są właśnie takimi lokalnymi patriotami co nie oznacza że nie są polskimi patriotami. Są oczywiście wśród nich zwolennicy suwerennego Śląska, ale gdzie takich nie ma? I bardzo lubię jak mówią swoją gwarą :).

bedok 09.11.2024 11:55
Wszelkie separatyzmy trzeba zwalczać w zarodku bo każde poważne państwo tak robi. Nie tak dawno głośno było o Kataloni. Polacy mieszkający na śląsku są lojalni wobec państwa polskiego i nie robią fermentu tylko zakonspirowani folksdojcze. Pro niemieckie ciągoty są także widoczne w Gdańsku.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: PozdrawiamTreść komentarza: A czego innego się spodziewacie po Nich? Przecież wszystko pokazują nominacje dla Pana Wesołowskiego i Majczyny do władz okręgu partii. To jest sygnał jaki typ działaczy partyjnych jest promowany przez obecne władze powiatu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:12Źródło komentarza: PKS zawiesza kursy do WarszawyAutor komentarza: bedokTreść komentarza: Tylko bariery betonowe na środku drogi rozwiązały by ten problem. Na znaki to mało kto zważa.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:05Źródło komentarza: Otwarcie nowego sklepu Lidl Polska w Garwolinie!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Ja tylko pytam gdzie jest nasza policja . Postawili znaki zakazu skrętu przy przejściu k/Macdonald jadąc od garwolina a stoi sznur samochodów właśnie tam skręcających. To samo w drugą stronę też jest zakaz nikt tego nie respektuje. Pytam gdzie policja ???Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:59Źródło komentarza: Otwarcie nowego sklepu Lidl Polska w Garwolinie!Autor komentarza: Kierowca z kamerą w aucieTreść komentarza: Tak, zamiatarka to doby zakup. Tak przy okazji w temacie czystego powietrza — co miasto robi, by wykluczyć smog z aut, które oczekują w korku? W dużej mierze utrudniona przejezdność jest spowodowana nauką jazdy, które to auta osaczają nas zmotoryzowanych z przodu, z tyłu z prawa i lewa. Instruktorzy uważają się za nietykalnych, jak te w Indiach krowy na ulicach. Ci panowie są utwierdzeni, że miasto Garwolin jest "NASZE", czyli jestem NAUKA JAZDY. No nie, tak nie jest są i inni użytkownicy zmotoryzowani. Spowalniają ewidentnie ruch samochodowy, a mianowicie wykładając mowę kursantce np. przed przejściem dla pieszych, jeszcze pieszy jest na chodniku oni już pojazd zatrzymują przypuszczając, że pieszy zaraz na nie wejdzie, lub dwie jezdnie dzielące wysepką gdzie pieszy jest po przeciwnej stronie wysepki na chodniku, (rondo Netto) instruktorzy hamują pojazd i oczekują, aż pieszy przejdzie przez jedną jezdnię, później przez wysepkę i znajdzie się na drugiej jezdni dopiero na przejściu przed pojazdem NAUKA JAZDY, a w tym czasie jest wykład np. kursantce. To są skutki w dużej mierze tworzenia się korków i smogu z aut, o którym jest mowa w artykule. Takie nieuzasadnione tamowanie jest karalne do 500 PLN mandatem + punkty karne. Gdyby zaczęto egzekwować mandaty, instruktorzy by się opamiętali i nie byłoby takich korków w mieście. Komentarz to nie przypuszczenia, takie są fakty i dowody na w/w temat.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:53Źródło komentarza: Nowa zamiatarka za 360 tys. zł
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama