Na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami wpływają: ilość odpadów, sposób ich segregacji, koszt odbioru i transportu odpadów z nieruchomości do punktu przyjęcia odpadów, koszt prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (dalej: PSZOK), koszt zagospodarowania odpadów komunalnych przez instalacje posiadające odpowiednie zezwolenia oraz koszty administracyjne. Wysokość stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów określana jest na podstawie szacowanej ilości wytwarzanych przez mieszkańców odpadów oraz wyłonionej w przetargu ceny za tonę odpadów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami system gospodarki odpadami powinien być finansowany w całości z wpływów opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym. Przypominamy również, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i jest obowiązkowa.
Zgodnie z treścią art. 9u Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach organem kontrolnym w zakresie segregacji śmieci na terenie gminy jest właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Dla sprawdzenia poprawności funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a także zasadności udzielanych ulg za posiadanie kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów, Burmistrz Miasta Garwolina informuje, że upoważnieni pracownicy URZĘDU MIASTA GARWOLIN rozpoczynają kontrole nieruchomości.
Zakres przedmiotowy kontroli będzie obejmował przestrzeganie przez właścicieli nieruchomości zasad utrzymania czystości i porządku, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w szczególności:
kontrolę zgodności liczby osób zadeklarowanej w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze stanem faktycznym
prowadzenie właściwej segregacji odpadów,
posiadanie kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów (w przypadku właścicieli, którzy zadeklarowali taki sposób zbierania odpadów BIO),
Weryfikacji będzie podlegała głównie kontrola zgodności liczby osób zadeklarowanej w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze stanem faktycznym.
Weryfikacja złożonych deklaracji odbywać się będzie w oparciu o dane zgromadzone w dostępnych bazach danych, jak również drogą przeprowadzonego wywiadu środowiskowego. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracjach, organ wezwie do udzielenia wyjaśnień oraz do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wykazując stan faktyczny zgodny z rzeczywistością.
Wskazanie prawidłowej liczby osób zamieszkujących jest niezwykle ważną kwestią, gdyż koszty systemu gospodarowania odpadami w gminie powinny zostać pokryte z opłat pochodzących od mieszkańców. W przypadku, kiedy ilość osób wytwarzających odpady jest większa od ilości osób ujętych w deklaracjach, koszty na osobę wzrastają. Dlatego też bądźmy uczciwi wobec siebie i innych, a także pamiętajmy, że my sami mamy ogromny wpływ na wysokość opłaty, jaką uiszczamy za odbiór odpadów.
W przedmiotowym zakresie pracownicy urzędu sprawdzą także, czy w pojemnikach i workach znajdują się właściwe frakcje odpadów.
W przypadku stwierdzenia, że odpady zbierane są w niewłaściwy sposób, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w celu naliczenia opłaty podwyższonej za niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów.
W przypadku właścicieli, którzy zadeklarowali kompostowanie bioodpadów, weryfikacji poddane zostanie faktyczne posiadanie kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów. Właścicielowi nieruchomości, który korzysta ze zwolnienia z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, a nie posiada kompostownika przydomowego lub nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, wydana zostanie decyzja o utracie prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z ww. przesłanek. Ponowne prawo do zwolnienia będzie przysługiwało po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna (zgodnie z art. 6k ust. 4b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
W trakcie kontroli zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna oraz sporządzony protokół.
Apelujemy do właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy złożyli deklaracje niezgodne ze stanem faktycznym, do złożenia poprawnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Można ją złożyć osobiście w pokoju nr 1 w siedzibie Urzędu Miasta w Garwolinie lub elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej: https://garwolin.eboi.pl z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.
materiał UM Garwolin
Napisz komentarz
Komentarze