Wszczepialny kardiowerter-defibrylator potrafi rozpoznawać rytm serca, doprowadzając do kardiowersji czyli wyładowania elektrycznego doprowadzającego do powrotu prawidłowej pracy serca, czyli rytmu zatokowego. W momencie wystąpienia zatrzymania krążenia, urządzenie potrafi przeprowadzić defibrylację. Niektóre arytmie są jak bomba z opóźnionym zapłonem. Kiedy lont zaczyna się palić, można go ugasić z wyprzedzeniem poprzez kardiowersję. Kiedy bomba wybuchnie – ratować życie poprzez defibrylację.
Dyrektor SP ZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski zaznacza, że wczorajszy zabieg to kolejny kamień milowy w rozwoju kardiologii w powiecie garwolińskim. - W pierwszym etapie powstawania oddziału, chorzy przebywali w salach Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Powiatowego. W nowopowstałej pracowni hemodynamiki rozpoczęto wówczas wykonywanie planowych zabiegów kardiologii interwencyjnej oraz ratowania życia pacjentów z Ostrymi Zespołami Wieńcowymi – zawałami serca – mówi. - Kolejnym etapem było stworzenie lepszych warunków dla pacjentów – nowego oddziału wraz z nowoczesną Salą Intensywnego Nadzoru – zaznacza.
Nie tak dawno, w listopadzie 2023 r., w pracowni hemodynamiki wykonano pierwszy zabieg zamknięcia otworu owalnego. - Zabiegi wykonywane w ramach Oddziału Kardiologii znacznie zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców powiatu garwolińskiego. Ogromnie cieszy nas fakt, że w celu wykonania coraz szerszej gamy zabiegów pacjenci z powiatu nie muszą się udawać do odleglejszych ośrodków, co jeszcze nie dawno tak było dla nich jedynym wyjściem - podsumowuje dyrektor Krzysztof Żochowski.
SP ZOZ Garwolin, opr. red.
fot. SP ZOZ G-lin
Napisz komentarz
Komentarze