Z kart historii
OSP Wola Rębkowska powstała w 1922 roku z inicjatywy członków koła młodzieży. Założycielami i pierwszymi członkami byli Jan Miętus, Władysław Półtorak, Jan Mianowski, Piotr Mianowski, Jan Tudek, Władysław Jeżewski. - Pierwszym wyposażeniem jednostki była sikawka ręczna przenośna na wozie konnym i dwie beczki na wodę. Sprzęt został wykonany przez miejscowego kowala, a koszty pokryła wieś z organizowanych składek ? mówił druh. Co ciekawe sprzęt przetrwał do dziś i jest wykorzystywany m.in. podczas strażackich sikawek.
Ważną datą dla jednostki był rok 1933, wtedy do użytku oddano nowowybudowaną remizę. 30 lat później podgarwolińska OSP doczekała się pierwszego samochodu marki Dodża. W późniejszych latach do akcji druhowie jeździli Żukiem, Starem 66 i Lublinem. W 1991 roku, po pięciu latach budowy, otwarto budynek nowej remizy. Od dwóch lat jednostka korzysta z budynku powiększonego o nowe skrzydło. ? W 1997 roku nasza jednostka, jako jedna z nielicznych w powiecie, weszła do Krajowego Systemu Ratownictwa. Obecnie na stanie mamy dwa samochody, jeden lekki do ratownictwa drogowego, drugi średni pożarniczy ? wymieniał Jan Mianowski.
Odznaczeni wystąp
Dzisiejsza uroczystość nie mogła się obyć bez odznaczeń. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali uhonorowani Zenon Kot i Tadeusz Szopa. Srebrny odpowiednik odznaczenia wręczono Marii Mikulskiej, Ireneuszowi Mikulskiemu, Halinie Pawliszewskiej i Hannie Sucheckiej. Brązowy medal przyznano Marcinowi Belce, Michałowi Belce, Halinie Makulec i Paulinie Pawliszewskiej. Trzech druhów ? Grzegorz Kołdys, Rafał Wróblewski, Rafał Wójcik oraz druhna Anna Makulec od dzisiaj mogą szczycić się tytułem i odznaką ?Wzorowy Strażak?.
Łzy wzruszenia
Wręczenie jednego odznaczenia miało szczególnie podniosły i wzruszający charakter. ? Jedno z najwyższych odznaczeń w OSP ? Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza ? otrzymał druh, który nie doczekał tej chwili. Pan Bóg zabrał go na wieczną wartę. Jan Adamowicz był wieloletnim strażakiem tej jednostki, przewodniczył komitetowi budowy tej remizy. Miał wielkie serce, a pracę wykonywał z wielkim zaangażowaniem ? wspominał Stefan Gora, prezes Powiatowego Związku OSP RP. Medal odebrali przedstawiciele rodziny zmarłego strażaka.
- Ten wspaniały jubileusz to zasługa wielkiego wysiłku wielu pokoleń, które pracowały na rzecz utworzenia jednostki i kontynuacji jej tradycji ? mówiła poseł Stanisława Prządka. ? Swoją postawą udowadniacie każdego dnia jak bardzo jesteście oddani sprawie ratowania osób, które zawsze mogą na was liczyć ? dodała.
Poseł Grzegorz Woźniak spostrzegł, że największą nagrodą w dniu jubileuszu dla strażaków z Woli Rębkowskiej jest obecność i wsparcie ich rodzin. ? Przez ostatnie lata przekonywałem się, jak wasza i inne jednostki OSP z powiatu są sprawne, za co dziękuję wam z całego serca ? podkreślał parlamentarzysta. Poseł wręczył na ręce prezesa jednostki Antoniego Sowy okolicznościową statuetkę. Pamiątkową paterę prezes odebrał od burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego.
Garstka mieszkańców
W podziękowaniach wójta gminy Garwolin Tomasza Łysiaka znalazło się miejsce na dygresje do mieszkańców Woli Rębkowskiej. ? Dzisiaj na tym placu powinno być 1000, a nie garstka mieszkańców, by w taki sposób podziękować za akcję ratowniczą sprzed dwóch lat z pamiętnej wichury ? spostrzegł prezes zarządu gminnego OSP.
- 90 lat to piękna historia, to wiele pokoleń druhów i ciężkiej pracy by stać przed tak piękną remizą ? mówił bryg. Dariusz Sadkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie. ? Oby praca społeczna była dla was nadal wielką satysfakcją ? dodał.
Wszyscy goście życzyli druhom z Woli Rębkowskiej takiej samej liczby powrotów co wyjazdów. W garażu jednostki zorganizowano okolicznościową wystawę na temat historii miejscowej OSP. Uroczystości akompaniowała orkiestra dęta OSP Garwolin, a na placu przed remizą zebrali się przedstawiciele aż 25 jednostek z terenu powiatu.
łk
Napisz komentarz
Komentarze