Przypominamuy, że w przypadkach wymagających interwencji służb ratowniczych numer alarmowy 112 ratuje zdrowie i życie. Operatorzy numerów alarmowych w Centrach Powiadamiania Ratunkowego obsługują zgłoszenia dotyczące m.in.:
- zagrożenia życia, zdrowia i bezpieczeństwa,
- zagrożenia mienia i środowiska (sytuacje nagłe),
- zagrożenia czyjejś wolności,
- przestępstw lub zakłócania porządku publicznego,
- kiedy niezbędne jest natychmiastowe działanie Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Jeśli spotkamy osobę, która zachowuje się irracjonalnie, jest przestraszona, wydaje się zagubiona – możemy skorzystać z numeru alarmowego i powiadomić służby. W momencie nawiązania pierwszego kontaktu z taką osobą, możemy uzyskać podstawowe informacje o jej stanie psychicznym. W sytuacji, kiedy widzimy kogoś zdezorientowanego lub silnie wzburzonego, możemy zadać podstawowe pytanie typu: „Czy mógłbym Pani/Panu pomóc? Ważny jest sposób w jaki osoba nawiązuje kontakt werbalny, wzrokowy, ale też jej orientacja w otaczającej ją rzeczywistości – czy wie, kim jest, jak się nazywa, czy wie jaki dziś dzień, gdzie się znajduje i dlaczego. Istotna jest obserwacja zachowania osoby, z którą nawiązujemy kontakt – czy jest ono spójne czy chaotyczne i impulsywne? Czy wypowiedzi są ze sobą powiązane w logiczną całość? Czy tempo wypowiedzi nie odbiega od normy? Czy osoba jest spokojna, czy lękliwa i spięta? Wszystkie te informacje pomogą służbom skierowanym na miejsce odpowiednio przygotować się do interwencji.
KPP Garwolin
fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze