Po latach monument, zwieńczony orłem w złotej koronie, doczekał się odnowienia. Było to możliwe dzięki Wspólnocie Gruntowej przy wsparciu księdza proboszcza. Symbolicznego przecięcia wstęgi przed pomnikiem dokonali prezes WG Zygmunt Pietrzak i Danuta Wachnicka.
- 3 maja 1791 roku Polska tylko wspominała dawną potęgę. Działo się źle. Wszyscy czekali na reformy, wszyscy wiedzieli, że są one konieczne. Dokument mógł ocalić niepodległość kraju. Nie udało się. Dlaczego? Powiedzenie ?Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie? stało się dosłowne. Liberum veto sprawiało, że można było powiedzieć ?wolno nie pozwalam? i dyskusja się kończyła ? mówiła burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja.
W takich dniach pamiętajmy, że sukces łatwo może zmienić się w porażkę [Lidia Sopel-Sereja]
- W takich dniach pamiętajmy, że sukces łatwo może zmienić się w porażkę. Krótkowzroczne działania obronią partykularne interesy jednostek, lecz pogrążą ogół. Pamiętajmy, że historia to matka nauki i przyjmijmy lekcję jaką przerobili nasi przodkowie ku przestrodze ? dodała.
Głos zabrał także starosta Marek Chciałowski. Włodarz podkreślił, że 3 maja to święto radości i polskości. ? Powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami. Musimy także pamiętać, że tam gdzie jest zgoda można zrobić więcej ? zaznaczał.
W uroczystości wzięli udział także m.in. poseł Grzegorz Woźniak, członek zarządu powiatu Marian Korycki, przewodnicząca Rady Miasta w Łaskarzewie Małgorzata Seremak, przewodnicząca Rady Gminy w Łaskarzewie Hanna Cichecka, kombatanci, harcerze, młodzież, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji z terenu Łaskarzewa. Akompaniowała orkiestra dęta OSP Łaskarzew z kapelmistrzem Janem Wieczorkiem na czele. Goście złożyli kwiaty pod pomnikiem. W części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 1.
łk
Napisz komentarz
Komentarze