sobota, 23 listopada 2024 20:32
Reklama

„Milcząca rybka” – mikroopera dla dzieci

Takiego wydarzenia w Centrum Sportu i Kultury jeszcze nie było. 30 października scena w sali widowiskowej stanie się przestrzenią dla opery. Dokładnie dla mikroopery. Jeszcze precyzyjniej – dla mikroopery skierowanej do dzieci. „Milcząca rybka” to historia zaczynająca się od zwyczajnej życiowej sytuacji – kłótni między rodzicami a dzieckiem. Wszystko co się zadzieje, będzie wyśpiewane, a jak się zakończy? Śpiewająco dobrze. Stefcio nie chce iść na operę. Ma już dość, bo jego rodzice są śpiewakami i często gości u nich w pracy. W dodatku tytuł opery brzmi strasznie... Poza Stefciem i jego rodzicami bohaterami przedstawienia są także kot, który bierze stronę Stefcia oraz Rybka, która komentować będzie wydarzenia we właściwym rybkom milczeniu. Tak najprościej przedstawia się fabuła. Forma przedstawienia ma charakter dynamiczno-komiczny z licznymi przypadkami zachowań oraz postaci niezupełnie prawdziwych. Mikroopera „Milcząca rybka” jest dedykowana dzieciom, ale też dorosłym. Straszność pewnego tytułu i wymowne milczenie Rybki to tylko instrumenty. Dzięki nim można opowiedzieć o tym, co nurtuje wielu rodziców (codzienna gonitwa, wyścig z czasem i znikanie z pola widzenia wielu naprawdę ważnych spraw, wypartych przez natłok zadań do wykonania „na wczoraj”). Wszystko po to, aby przypomnieć o sprawach ważniejszych niż zawodowe aspiracje lub ambicje i o tym, że warto zatrzymać się na kilka chwil, aby spędzić je z najważniejszymi dla nas osobami...

 

Muzykę do opery skomponował Jarosław Siwiński,libretto napisała Małgorzata Kołcz. Nad całością czuwał Grzegorz Ociepka, a scenografią zajęła się Izabela Kobylańska. W bohaterów historii wcieli się: Aleksandra Żakiewicz, sopran (Mama), Piotr Pieron, bas (Tato), Michał Górczyński, klarnet (Stefcio), Michał Styczyński, altówka (Gadający Kot), Dagny Baczyńska-Kissas, syntezator, taniec (Milcząca Rybka) oraz Małgorzata Kołcz, kontrabas. Ponadto w projekcie biorą ponadto udział: kompozytor Jarosław Siwiński oraz reżyser Grzegorz Ociepka. Poza czuwaniem nad przebiegiem prób i spektakli przeprowadzą oni przed spektaklem krótkie (ok. 30 min.) warsztaty wprowadzające młodą publiczność w zagadnienia związane z formą opery. Wszystkie wymienione osoby posiadają wykształcenie wyższe artystyczne oraz duże doświadczenie estradowe. Wyróżniają się też łatwością nawiązywania kontaktu z młodą publicznością. Spektakl potrwa około 40 minut.

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Wydarzenie jest dedykowane dzieciom z klas 1-3 szkoły podstawowej. Rezerwacji biletów indywidualnych i dla grup szkolnych można dokonać w sekretariacie Centrum Sportu i Kultury.

30 października (poniedziałek), godz. 11:00, sala widowiskowa CSiK

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama