Na kolejnych miejscach znalazły się: KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, która uzyskała 44 299 głosów – 8,21 proc., KW Nowa Lewica 26 149 głosów – 4,85 proc., a KW Polska Jest Jedna 10 229 głosów – 1,90 proc. Dalej uplasowały się komitety: KW Bezpartyjni Samorządowcy, który otrzymał 10 045 głosów – 1,86 proc., a także KW Normalny Kraj z 1 044 głosami – 0,19 proc. i KW Ruch Naprawy Polski, na który oddano 823 głosów – 0,15 proc.
Wyniki oznaczają 7 mandatów dla kandydatów PiS. Są to Maria Koc, Krzysztof Tchórzewski, Henryk Kowalczyk, Arkadiusz Czartoryski, Marcin Grabowski, Daniel Milewski i Grzegorz Woźniak. - Mam satysfakcję, że głównie mieszkańcy powiatu garwolińskiego, po raz czwarty powierzyli mi funkcję posła. Szkoda, że nie mamy 9 czy 10 mandatów w OW nr 18, ale na szczegółową analizę przyjdzie czas – mówi w rozmowie z nami. Jak przyznaje, liczył na wynik w granicach 8,5-11 tys. zł. Polityk uzyskał 9088 głosów poparcia.
Najbliższe cztery lata zapowiadają się dla posła z Trąbek (gm. Pilawa) inaczej niż ostatnie osiem. - Mam doświadczenie w działaniu jako parlamentarzysta w opozycji. To całkowicie inna praca niż w koalicji, ale nadal będę starał się działać na rzecz mieszkańców naszego regionu – podkreśla.
Grzegorz Woźniak ocenia ostatnie tygodnie walki o poparcie. - To była najtrudniejsza do tej pory i bardzo agresywna kampania wyborcza. W trakcie dochodziło do prywatnych ataków na osoby czy niszczenia banerów. Tego wcześniej nie było. Mam nadzieję, że inni wyciągną z tego wnioski, bo nie prowadzi to do niczego dobrego – zaznacza.
Koalicja Obywatelska zyskała dwa mandaty, które obejmą Kamila Gasiuk-Pihowicz i Czesław Mroczek. Tyle samo zyskała Trzecia Drogą, którą w sejmie reprezentować będą Marek Sawicki i Żaneta Cwalina-Śliwowska. Konfederacja wprowadziła lidera swoich list Krzysztofa Mulawę.
W porównaniu z 2019 rokiem PiS utracił tam dwa mandaty na koszt Konfederacji i Trzeciej Drogi.
Łukasz Korycki
Napisz komentarz
Komentarze