Celem przedsięwzięcia była poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego terenów chronionych obwałowaniem poprzez wykonanie przebudowy do osiągnięcia parametrów wymaganych dla obiektów zaliczanych do II klasy ważności. Wał, o łącznej długości 26,75 km, chroni dolinę Maciejowicką o powierzchni 6122 ha, położoną w km 412,0-440,5 rzeki Wisły. Realizacja zadania pozwoliła na zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego terenów doliny Maciejowickiej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia zgodnie stwierdzili, że najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców gminy Maciejowice.
- Ta inwestycja ważna jest przede wszystkim dla mieszkańców, pamiętam jak jeszcze przed rozpoczęciem prac nad wałem przeciwpowodziowym, mieszkańcy z okolicznych miejscowości mówili, że boją się o swoje domy, obejścia. Rolnicy boją się o swoje sady czy też pola uprawne. Pamiętam też, że mieszkańcy byli zatroskani tym, że duży odcinek tego wału nie został zabezpieczony, jednak dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem powiatowym i wojewódzkim, a w szczególności z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie udało się zakończyć prace nad zabezpieczeniem terenu - powiedziała Maria Koc, Senator RP.
- Teraz gmina jest zabezpieczona. Nie ma rzeczy ważniejszej niż ochrona zdrowia oraz mienia Naszych mieszkańców. Możemy zrobić wiele inwestycji w gminie, jednak gdy te wały są w pełni zabezpieczone i nowocześnie zmodernizowane, możemy zabezpieczyć mieszkańców przed klęską powodzi. Cieszy mnie bardzo, że inwestycja ta została doprowadzona do końca - dodał Tomasz Kwiatkowski, Wójt Gminy Maciejowice.
- Zakończenie tej inwestycji jest dla nas, dla Wód Polskich bardzo miłą chwilą. Chciałbym zapewnić mieszkańców Gminy Maciejowice, że ponad 6000 ha będzie chronione. Gdy stoimy na tym wale i widzimy jaką on ma rzędną i widzimy jaka jest rzędna terenu dookoła, zauważamy jakie znaczenie ma ta inwestycja - uzupełnił Wojciech Skowyrski, Zastępca Prezesa ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.
Zadanie inwestycyjne obejmowało wykonanie dokumentacji projektowej, prowadzenie robót budowlanych, pełnienie nadzoru geotechnicznego oraz autorskiego przy przebudowie prawego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły o łącznej długości 11 960 m w km wału 23+040-35+000. Całe zadanie realizowane było już od 2012 roku, kiedy opracowana została dokumentacja projektowa. Następnie po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych przystąpiono do realizacji robót budowlanych.
Prace zrealizowane w 2023 r. w ramach etapu III (koszt 25,152 mln zł) obejmowały: roboty ziemne przebudowy korpusu wału i ławy przywałowej, uszczelnienie korpusu wału matą bentonitową na całej jego długości i uszczelnienie podłoża wału przesłoną przeciw filtracyjną w stopie skarpy odwodnej. Wykonano również przebudowę przepustu wałowego, umocniono drogę eksploatacyjną z mijankami, przejazdami i zjazdami wałowymi oraz wykonano schody skarpowe.
mat. pras., opr. red.
Napisz komentarz
Komentarze